Nordic Semicoductor wprowadza na rynek układ do bezprzewodowej transmisji audio

nRF2460 to nazwa scalonego układu do transmisji w paśmie 2,4 GHz, integrującego moduł radiowy GSK oraz stos protokołu zoptymalizowany pod kątem strumieniowania dźwięku mono. Kombinacja jakości nieskompresowanej 16-bitowej modulacji LPC, czasów opóźnień na poziomie 20 ms, małego zapotrzebowania na energię i niskiej ceny daje w efekcie efektywny układ przeznaczony do bezprzewodowych mikrofonów dla graczy czy subwooferów.

Rys. Typowe zastosowanie układu nRF2460

Rys. Typowe zastosowanie układu nRF2460

nRF2460 pracuje w ogólnodostępnym paśmie ISM (Industrial, Scientific and Medical) i osiąga przepływności do 4 Mbps. Aby zapobiec zakłócaniu go przez inne urządzenia, został wyposażony w stos protokołu oparty na adaptacyjnym skakaniu po częstotliwościach (Adaptive Frequency Hopping, AFH). Poza tym, na wyposażeniu jest też mechanizm zapewniania jakości transmisji (QoS), na bieżąco optymalizujący jakość przesyłanego dźwięku poprzez kontrolowanie retransmisji i minimalizujący słyszalne efekty błędnie przesłanych danych. Układ pozwala też na synchronizację dwóch odbiorników audio pod kątem systemów z parą mikrofonów i jest wyposażony w wewnętrzne stabilizatory napięcia.

nRF2460 obsługuje interfejs I2S, dzięki czemu może się komunikować bezpośrednio z zewnętrznymi przetwornikami A/C i C/A. Do połączenia z mikrokontrolerem wykorzystywany jest z kolei interfejs SPI lub dwuliniowy. Układ wykonuje wszystkie zadania związane z obsługą wejść/wyjść audio, protokołem RF i zarządzaniem łącznością radiową. Mikrokontroler jest potrzebny tylko do wykonywania „powolnych” zadań sterowania, np. kontroli głośności.

Układ jest zasilany napięciem 2,2 – 3,3 V i ma niewielkie zużycie prądu – 5 ?A w trybie uśpienia oraz średnio 13/32 mA w trybie odbioru/nadawania. nRF260 jest dostępny w 36-pinowej obudowie QFN o wymiarach 6 x 6 mm.

Szczegółowe informacje nt. tego układu można znaleźć na stronie producenta.

O autorze