LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Infineon TLE4240-3M: liniowy zasilacz LED mocy

 

Artykuł powstał we współpracy z firmami:

 

Podstawowe parametry TLE4240-3M

  • stabilizowany poziom prądu zasilania LED-ów 60mA
  • zakres napięć pracy układu od 3V do 45V
  • wbudowane zabezpieczenia przed:
    • błędną polaryzacją napięcia zasilania
    • przekroczeniem poziomu napięcia zasilania
    • zwarciem wyjścia układu do masy lub napięcia zasilania
    • przekroczeniem dopuszczalnej temperatury struktury
  • wyjście sygnalizujące brak zasilania LED np. na skutek przerwy lub uszkodzenia diody
  • zakres temperatur pracy od -40°C do +150°C
  • obudowa PG-SCT595-5

Produkowany przez firmę Infineon scalony zasilacz LED TLE4240-3M jest przeznaczony do zasilania diod świecących dużej mocy. Układ cechuje się szerokim zakresem napięć pracy i wieloma zabezpieczeniami chroniącymi przed zniszczeniem zarówno sam układ, jak i zasilane LED-y.

Układ TLE4240-3M zapewnia stałą jasność świecenia zasilanych diod LED w całym zakresie napięć pracy. Realizowane to jest przez stabilizację prądu płynącego przez diody LED na poziomie ok. 60 mA. Przedstawiony na rysunku 1 schemat blokowy pozwala zorientować się w budowie układu.

Końcówka oznaczona jako „I” jest wejściem zasilania, do końcówki „Q” dołącza się diody LED, wyprowadzenie „ST” jest wyjściem typu otwarty kolektor fsłużącym do sygnalizacji przerwy w obwodzie LED a „GND” jest wspólną masą do której podłącza się zasilanie i katody LED.

 

Rys. 1. Schemat blokowy układu TLE4240-3M

Rys. 1. Schemat blokowy układu TLE4240-3M

 

Rys. 2. Schemat elektryczny aplikacji testowej

Rys. 2. Schemat elektryczny aplikacji testowej

 

Schemat ideowy aplikacji pozwalającej przetestować działanie TLE4240-3M pokazano na rysunku 2. Jako obciążenie użyto 3 szeregowo połączonych diod LED mocy D1, D2, D3 (MLBAWT-A1-R250-000VE7, o maksymalnym prądzie przewodzenia 80 mA). Na płytce aplikacyjnej diody połączone są z wyjściem „Q” układu za pośrednictwem zwory JP1. W pozycji „LED On” (oznaczenie na płytce – fotografia 3) zwora dołącza diody do wyjścia natomiast w pozycji „LED Off” połączenie jest przerywane co pozwala śledzić zachowanie wyjścia sygnalizacyjnego „ST”. Do wyjścia sygnalizacyjnego dołączona jest dioda D4 (oznaczona na płytce napisem „ERROR”) która będzie świecić w momencie przerwania połączenia z obciążeniem czyli LED-ami D1…D3. Stabilizator U1 służy do ograniczenia napięcia zasilającego wyjście „ST”, z którego jest sterowana LED sygnalizacyjna D4. Maksymalna dopuszczalna wartość tego napięcia nie może przekraczać 12 VDC, w związku z czym jako U1 można stosować także stabilizatory 78L09 lub 78L12 (pamiętając, że do prawidłowej pracy wymagają one od strony wejścia napięcia o ok. 2 V większego niż oczekiwane na wyjściu).

 

Układ TLE4240 jest jednym z niewielu elementów półprzewodnikowych dostępnych na rynku, dobrze radzącym sobie z nieprawidłową polaryzacją napięcia zasilającego. Dzięki temu, dla napięć zasilających do -16 VDC może on spełniać także rolę zabezpieczenia zasilanych LED.

 

Fot. 3. Rozmieszczenie najważniejszych elementów na płytce testowej

Fot. 3. Rozmieszczenie najważniejszych elementów na płytce testowej

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!