LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Przetwornik A/C firmy Microchip dla precyzyjnych aplikacji pomiarowych

 

 

 

MCP3903 to pierwszy samodzielny układ firmy Microchip typu AFE (ang. Analog Front End). Sześciokanałowy układ wyposażony w przetworniki A/C typu sigma-delta zapewnia wysoką precyzję pomiaru ze współczynnikiem SINAD (ang. Signal-to-Noise and Distortion) o wartości 91 dB i współczynnikiem zawartości harmonicznych THD (ang. Total Harmonic Distortion) na poziomie -100 dB dla każdego z kanałów.

Układ MCP3903 jest wyposażony we wzmacniacze o programowalnym wzmocnieniu dla każdego kanału (o wzmocnieniu do 32 V/V) oraz wewnętrzne źródło referencyjne o małym dryfcie. Współczynnik PSRR (ang. Power Supply Rejection Ratio) wynosi typowo -68 dB. Sześć przetworników sigma-delta o konfigurowalnej rozdzielczości 16 lub 24 bitów jest próbkowanych synchronicznie parami, z częstotliwością do 64 ksps. Między każdą z par można z rozdzielczością 1 μs korygować opóźnienia fazy za pomocą układów kompensujących.

Konfiguracja układu (sterowanie wzmocnieniami PGA, współczynnikiem próbkowania, i innymi parametrami) oraz odczyt wartości z kanałów pomiarowych odbywa się przez interfejs SPI. Pracuje on z częstotliwością 10 MHz i jest kompatybilny z trybami 0,0 i 1,1. Komunikacja z układem MCP3903 jest znacznie uproszczona dzięki kilku trybom ciągłego odczytu, za pomocą których układ łączyć się może z mikrokontrolerem poprzez moduł DMA oraz dzięki wyprowadzeniu Data Ready, które może być podłączone bezpośrednio do nóżki przerwania mikrokontrolera.

MCP3903 może zostać zastosowany w wielu aplikacjach pomiarowych, w tym m.in. w obwodach bocznikowych, przekładnikach prądowych, czy obwodach z czujnikami efektu Halla. Układ MCP3903 jest zasilany napięciem z przedziału od 4.5 V do 5.5 V i jest dostosowany od pracy w rozszerzonym zakresie temperatur: od -40 °C do +125 °C. Układ jest zamknięty w 28-pinowej obudowie typu  SSOP. Więcej informacji dotyczących układu MCP3903 można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem Microchipa w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.