SAM3S16C – mikrokontroler firmy Atmel z pamięcią Flash o pojemności 1MB

Firma Atmel opracowała nowy mikrokontroler o symbolu SAM3S16C. Układ należy do serii mikrokontrolerów SAM3S, opartej na 32-bitowym rdzeniu ARM Cortex-M3. SAM3S16C może pracować z maksymalną częstotliwością 100 MHz, jest wyposażony w 1 MB pamięci Flash, 128 kB SRAM i duży zestaw peryferii, zachowując jednocześnie niski pobór mocy.

Wśród bogatego zestawu peryferii można znaleźć między innymi port USB 2.0, interfejs kart pamięci SDIO/SD/MMC, interfejs magistrali zewnętrznej z kontrolerem pamięci statycznych (SRAM, PSRAM oraz pamięć Flash NOR i Flash NAND), sterownik dla wyświetlaczy LCD, dwa interfejsy USART (mogące pracować jako RS-485, SPI czy IrDA), dwa interfejsy I2C, jeden SPI i jeden I2S. Na wyposażeniu są też: specjalizowany czterokanałowy timer z funkcją PWM, sześć trzykanałowych timerów 16-bitowych, 32-bitowy zegar czasu rzeczywistego z kalendarzem i alarmami, 12-bitowy przetwornik A/C, 12-bitowy przetwornik C/A, komparator analogowy i 32-bitowa jednostka obliczająca CRC. Oprócz wspomnianych już pamięci Flash i SRAM, SAM3S16C ma 16 kB pamięci ROM z bootloaderem obsługującym programowanie przez UART i USB oraz interfejs do IAP (ang. In-Application Programming).

Mikrokontroler pracuje z napięciem zasilania od 1.62 V do 3.6 V i jest dostępny w 100-pinowej obudowie LQFP. Układ jest kompatybilny nóżka w nóżkę ze 100-pinową wersją układu SAM3N. Szczegółowe informacje dotyczące mikrokontrolera Atmel SAM3S16C można znaleźć na poświęconej mu stronie producenta.

O autorze