Czujniki przemieszczenia dużej rozdzielczości firmy Panasonic

 

 

 

Firma Panasonic wprowadziła do swojej oferty nowe czujniki wysokiej rozdzielczości do pomiaru przemieszczenia. Czujniki serii HL-G1 służą do pomiaru względnego przemieszczenia obiektów i znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie konieczne jest precyzyjne pozycjonowanie bądź pomiary wymiarów elementów. Czujniki wykorzystują technologię CMOS umożliwiającą precyzyjny pomiar nawet obiektów silnie absorbujących światło, takich jak czarna guma, czy lustrzanych powierzchni typu wypolerowany metal.

Seria HL-G1 obejmuje cztery urządzenia o odległościach pomiarowych od 30 do 120 mm, które mierzą przemieszczenie w zakresach odpowiednio od ±4 do ±60 mm. Rozdzielczość pomiaru w zależności od odległości pomiarowej zawiera się w zakresie od 0,5 do 8 µm. Wielkość wiązki pomiarowej wynosi w od 0,1mm na 0,1mm do 1mm na 1,5mm. Częstotliwość pomiaru jest konfigurowalna i wynosi od 200 µs do 2 ms. Błąd pomiaru przemieszczenia wynosi maksymalnie 0,1 % pełnego zakresu pomiarowego.

Ze względu na niewielkie gabaryty (HxDxW [mm] 60 x 57 x 20,4) oraz małą wagę (70 g) czujniki mogą być montowane na częściach ruchomych maszyny i urządzeń. Opisywane urządzenia produkowane są w obudowach spełniających normę IP67 dzięki czemu są odporne na wodę oraz zabrudzenie. Napięcie zasilania czujnika wynosi 24V DC, a pobór prąd nie przekracza 100mA.

Przestawiane urządzenia wyposażone są w wyświetlacz LCD oraz przyciski umożliwiające sterowanie i kontrolę pracy czujnika. Dodatkowo dostępne są prądowe bądź napięciowe wyjścia pomiarowe oraz linie wejściowe umożliwiające zdalną kontrolę pracy. Dostępna jest również rozszerzona wersja czujników wyposażona w interfejsy RS422 oraz RS485 wraz z oprogramowaniem do obsługi.

Bliższe dane na stronie producenta.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze