LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Transceiver TR-52D dla IQRF w ofercie firmy Soyter

 

IQRF to opracowana przez czeską formę Microrisc otwarta platforma komunikacji bezprzewodowej, zaprojektowana pod kątem telemetrii, automatyki w inteligentnych budynkach, przemysłu i usług. Podstawowym modułem tej platformy jest transceiver RF o wielkości i interfejsie karty SIM, mający zintegrowany mikrokontroler z własnym systemem operacyjnym i mogący pracować w sieciach IQMESH.

W ofercie firmy Soyter jest już dostępny taki transceiver, oznaczony symbolem TR-52D.

 

Rys. 1. Schemat blokowy transceivera TR-52D

Rys. 1. Schemat blokowy transceivera TR-52D

 

 

Sercem modułu jest 8-bitowy mikrokontroler PIC 16LF1938, wyposażony w 16 kB pamięci Flash, 1 kB RAM i 256 B EEPROM. Oprócz niego, transceiver wyposażony jest w zewnętrzny EEPROM (2 kB), stabilizator LDO, modulator FSK, 6 wyprowadzeń wejścia/wyjścia, 2 wejścia przetworników A/C, oraz 2 diody LED. Opcjonalnie dostępne są też: antena PCB i czujnik temperatury.

Moduł pracuje na częstotliwości 868 lub 916 MHz (wybór programowy), dostępne jest wiele kanałów radiowych. Osiągana maksymalna moc emisji to 3,5 mW, co daje zasięg 850 m w wolnej przestrzeni przy użyciu wbudowanej anteny PCB i najniżej szybkości transferu. Ta najniższa szybkość to 1,2 kb/s, górną granicą jest 115 kb/s.

Jeśli chodzi o antenę, w podstawowej wersji modułu (oznaczonej 52D) jest na płytce zostawiony otwór, w który można ją wlutować. Istnieją też dwie inne wersje – ze złączem KON-U.FL-R-SMT do antenowego kabla koncentrycznego (52DC) oraz z anteną zrealizowaną w płytce drukowanej (52DA).

 

Rys. 2. Widok zmontowanych płytek TR-52DA (z anteną PCB) i TR-52D (wersja podstawowa)

Rys. 2. Widok zmontowanych płytek TR-52DA (z anteną PCB) i TR-52D (wersja podstawowa)

 

 

Transceiver TR-52D jest bardzo oszczędny energetycznie. W trybie uśpienia pobiera tylko 1,8 μA prądu, w czasie odbioru (w zależności od trybu pracy) 0,4/13/35 mA, a w czasie nadawania od 14 do 24 mA.

Moduł ma wymiary karty SIM – 25,0 x 14,9 mm (lub 33,6 x 14,9 mm – z anteną na płytce), dzięki czemu do jego instalacji można wykorzystać typowe złącze kart tego typu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!