K70 – najwydajniejsza rodzina mikrokontrolerów Kinetis firmy Freescale

 

 

 

Kinetis to linia energooszczędnych, bardzo wydajnych układów opartych na rdzeniu ARM Cortex-M4, łączących możliwości mikrokontrolerów z procesorami DSP. K70 to najlepiej wyposażona rodzina tej linii. Zintegrowano w niej m.in.: do 1 MB pamięci Flash, jednostkę zmiennoprzecinkową, zaawansowany kontroler LCD, kontroler Ethernet 1588, USB 2.0 On-The-Go full- i High-speed, sprzętowe szyfrowanie, możliwość detekcji niepożądanych ingerencji i kontroler pamięci NAND Flash.

W mikrokontrolerach Kinetis szczególny nacisk został położony na energooszczędność. K70 mają 10 trybów pracy niskiej mocy, z możliwością obniżenia poboru prądu poniżej 500 nA w trybie zatrzymania i pozostają w pełni funkcjonalne przy napięciu zasilania obniżonym do 1,71 V. Są wyposażone w energooszczędną jednostkę wybudzania obsługującą do ośmiu wewnętrznych i szesnastu zewnętrznych źródeł sygnałów wybudzających. Mają też timer o niskim poborze prądu pozwalający na ciągłą pracę systemu w trybach obniżonego poboru mocy.

Jeśli chodzi o pamięć, układy rodziny K70 są wyposażone we Flash o pojemności od 512 kB do 1 MB, 128 kB SRAM oraz opracowaną przez Freescale pamięć FlexMemory, zastępującą EEPROM, o pojemności od 32 B do 16 kB.

Ważną cechą Kinetisów są duże możliwości jeśli chodzi o przetwarzanie sygnałów i wysoka wydajność. Mikrokontrolery pracują z częstotliwościami 120 – 150 MHz, a instrukcje MAC są wykonywane w jednym takcie. K70 mają do czterech szybkich, 16-bitowych przetworników A/C o konfigurowalnej rozdzielczości. Mogą one osiągać czas przetwarzania 500 ns, dzięki wyzwalaniu sygnałami z programowalnego bloku opóźnień. Na wyposażeniu jest też kontroler DMA (do 32 kanałów) i dodatkowy cache dla instrukcji i danych.

K70 są wyposażone w zaawansowany kontroler LCD, obsługujący samodzielnie kolorowe wyświetlacze QVGA oraz, z użyciem zewnętrznej pamięci, wyświetlacze SVGA do 24 bitów. Do budowy interfejsów graficznych dostępne są: biblioteka Portable Embedded GUI (PEG) oraz program WindowBuilder. Drugim ciekawym interfejsem użytkownika jest sprzętowy układ obsługujący czujniki dotykowe. Pozwala on ominąć konieczność programowego odpytywania detektora, pracuje we wszystkich trybach i cechuje się dużą czułością.

Kinetisy K70 mają na wyposażeniu dużą liczbę interfejsów komunikacyjnych: wspominane już USB 2.0 OTG, Ethernet 1588, do sześciu UARTów z obsługą IrDA, I2S, do dwóch modułów CAN, do trzech DSPI i dwóch I2C. Dodatkowe peryferia można obsługiwać za pomocą magistrali FlexBus, a układy w większej obudowie mają też kontroler DRAM.

Wszelkie szczegóły dotyczące tej rodziny układów można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze