Przetworniki A/C firmy Texas Instruments z ultraniskim poborem mocy

 

 

 

Firma Texas Instruments rozszerzyła ofertę szybkich przetworników analogowo-cyfrowych z ultraniskim poborem mocy, o osiem dwukanałowych przetworników, dostępnych w wersjach rozdzielczości 12 i 14 bitowych oraz pracujących z szybkościami przetwarzania od 65 do 250 MSPS (milionów próbek na sekundę). Dzięki tym dodatkowym produktom, rodzina ADS42xx zapewnia dużą wydajność i szerokość pasma częstotliwości wymaganą dla bezprzewodowych stacji bazowych 3G/LTE, przenośnych przyrządów pomiarowo-testowych oraz programowalnych urządzeń łączności radiowej, przy najniższym w swojej klasie zużyciu energii. Produkty z rodziny ADS42xx oferowane są w 64-pinowej obudowie QFN. Więcej informacji można znaleźć na internetowej stronie producenta.

Najważniejsze cechy produktów z rodziny ADS42xx:

  • 14-bitowy przetwornik ADS4246 zużywa moc całkowitą o wartości 332 mW przy szybkości przetwarzania 160 MSPS (milionów próbek na sekundę), co jest wartością o 35 % mniejszą w porównaniu z podobnymi produktmi konkurencyjnym. Rodzina produktów oferuje możliwości obniżenia zużycia mocy do 92 mW na kanał w celu zmniejszenia nagrzewania płytki drukowanej i kosztów eksploatacyjnych.
  • Kompatybilne pinowo wersje 12 i 14-bitowe, z szybkościami przetwarzania od 65 do 250 MSPS, umożliwiają klientom uzyskać wyższą rozdzielczość i częstotliwość próbkowania bez modyfikowania płytki drukowanej.
  • Opcja programowanego wzmocnienia w krokach 6 dB zapewnia elastyczność umożliwiającą osiągnięcie wysokiego współczynnika sygnału do szumu o wartości aż do 73,6 dBFS (Decibel Full Scale) oraz parametru SFDR (Spurious Free Dynamic Range) określającego użyteczny zakres dynamiczny przetwornika, o wartości do 91 dBc.

Firma TI oferuje szereg narzędzi oraz wsparcie techniczne w celu przyspieszenia procesu projektowania z wykorzystaniem produktów rodziny ADS42xx, w tym: moduł ewaluacyjny dla każdego z układów, cyfrowe narzędzia przechwytywania danych TSW1200 do szybkiej analizy modułów ewaluacyjnych, złącza kompatybilne z układami Altera i Xilinx umożliwiające połączenie modułów ewaluacyjnych z rodziny ADS42xx z układami FPGA, model IBIS do weryfikacji wymogów integralności sygnałów na płytce drukowanej oraz programy obliczeniowe (włącznie z kalkulatorem składowych harmonicznych widma sygnałów przetworników ADC, narzędziem obliczeniowym filtrów antyaliasingowych oraz kalkulatorem wahań sygnałowych i współczynnika sygnału do szumu).

O autorze