Brama platformy bezprzewodowej IQRF w ofercie firmy Soyter


 


IQRF to opracowana przez czeską formę Microrisc, otwarta platforma komunikacji bezprzewodowej, zaprojektowana pod kątem telemetrii, automatyki w inteligentnych budynkach, przemysłu i usług. Podstawowym modułem tej platformy jest transceiver RF, a drugim urządzeniem mogącym pracować w sieciach IQMESH typowych dla IQRF jest brama (gateway). Brama pozwala na komunikację z innymi standardami, takimi jak: USB, Ethernet, GSM, RS485 czy ZigBee oraz może wzbogacać sieć o dodatkową pamięć lub polepszać jej wydajność. Brama może też być bardziej rozbudowanym, samodzielnym interfejsem do platformy IQRF, z własnym wyświetlaczem i możliwością sterowania, przeznaczonym bezpośrednio dla człowieka.


W ofercie firmy Soyter jest dostępny moduł interfejsu/bramy IQRF o symbolu GW-USB-03A.


GW-USB-03A jest narzędziem służącym do komunikacji między IQRF a komputerem lub człowiekiem . Łączność z komputerem zapewnia interfejs USB zgodny ze specyfikacją 2.0, z zaimplementowanymi dwiema klasami urządzenia USB: Custom Device (VID i PID firmy Microrisc) i Communications Device (CDC). Na interfejs dla użytkownika składają się: przycisk, dioda LED i brzęczyk piezoelektryczny.


Gateway jest wyposażony w programowalny moduł transceivera TR-52B wraz z anteną PCB, pracujący na częstotliwościach 868 i 916 MHz, zapewniający dwukierunkową komunikację radiową. Posiada też 64 kB dodatkowej pamięci EEPROM dostępnej za pośrednictwem SPI.


GW-USB-03A może być zasilany z USB, zewnętrznego zasilacza lub zapasowego akumulatorka litowo-polimerowego. Moduł jest energooszczędny i w trybie standby pobiera tylko 10 μA prądu. W czasie normalnej pracy, gdy transceiver jest uśpiony, pobór prądu wynosi 14 mA, natomiast w czasie komunikacji pobór prądu zależy od trybu pracy i wynosi 0,4/13/35 mA przy odbiorze i od 14 do 24 mA przy nadawaniu.


Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze