LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Rigol DS6104: 1GHz i 4 kanały czyli analogowa siła na cyfrowo

 

Rigol jest producentem oscyloskopów należącym do grona najszybciej rosnących w ostatnich latach. „Rosnących” oznacza przede wszystkim szybkie powiększanie oferty oferowanych przyrządów, poprawę ich możliwości i parametrów oraz – w najgorszym przypadku – jednoczesne utrzymywanie ich cen. W „najgorszym” bo zazwyczaj kupując nowy model Rigola więcej płacimy nieco mniej otrzymując nieco więcej…

 

NDN & Rigol 

Do testów od dystrybutora otrzymaliśmy najsilniejszy w rodzinie DS6000 (tabela 1) oscyloskop DS6104, charakteryzujący się pasmem analogowym 1 GHz i 4 kanałami wejściowymi. Częstotliwość próbkowania wynosi 5/2,5 GHz (we wszystkich modelach z serii DS6000 w 1/2 kanałach), a łączna pamięć rejestrowanych próbek 140 mln punktów (próbki mają rozdzielczość 8 bitów).

DS6000 współpracują z LabView

Firma National Instruments oferuje sterowniki m.in. dla pakietu LabView umożliwiające bezpośrednią współpracę oscyloskopów DS6000 firmy Rigol z oferowanym przez siebie oprogramowaniem. Obecnie obsługiwane są oscyloskopy DS6000 poprzez interfejsy: IEEE 488.2 (GPIB), USB oraz Ethernet LXI.

Gabaryty prezentowanego urządzenia są dość duże, co wynika z zastosowania dużego, kolorowego wyświetlacza LCD o przekątnej 10,1 cala i wymiarach matrycy 800×480 punktów. Obraz wyświetlany na LCD może być także powielany na zewnętrznym wyświetlaczu lub projektorze, a to dzięki wyposażeniu oscyloskopu w interfejs VGA (ulokowany w tylnej części obudowy).
Oscyloskopy DS6000 wyposażono także w interfejsy USB-device, umożliwiające dołączenie np. pamięci Flash, jeden interfejs USB-host pozwalający dołączyć urządzenie (np. drukarkę) zgodne z USB Pict-Bridge lub połączyć oscyloskop z PC, standardowym wyposażeniem jest także interfejs sieci Etherner zgodny z LXI (Lan eXtension for Instrumentation). Producent przewidział także możliwość zastosowania modułu z interfejsem GPIB (IEEE-488), dołączany do oscyloskopu za pomocą USB.
Na tylnej ściace obudowy oscyloskopów DS6000 umieszczono ponadto gniazda koncentryczne:

  • wejścia-wyjscia sygnału referencyjnego 10 MHz,
  • wejścia zewnętrznego sygnału wyzwalającego i wyjścia kalibracyjnego.

Wyświetlacz o dużej przekątnej wpłynął na gabaryty prezentowanych oscyloskopów (39,5 cm × 25,5 cm × 12,5 cm), a także na ich ciężar, który wynosi ok. 5,35 kg. Pozwala to nadal traktować sprzęt jako przenośny, w czym pomaga gniazdo na akumulator zasilający, zastosowanie którego powoduje, że urządzenie staje się w pełni przystosowane do pracy „w polu”. Z praktyki wynika, że stosunkowo wysoko położony środek ciężkości oscyloskopu powoduje, że wymaga on ustawiania na stabilnym, poziomym podłożu o co dość łatwo w laboratoriach, ale nie zawsze łatwo w terenie.

 

Tab. 1. Podstawowe cechy oscyloskopów z serii DS6000

Parametr DS6104 DS6102 DS6064 DS6062
Pasmo analogowe 1 GHz 1 GHz 600 MHz 600 MHz
Liczba kanałów 4 2 4 2
Czułość pionowa 2 mV/dz…10V/dz
Częstotliwość próbkowania 5 GSa/s (w 1 kanale) lub 2,5 GSa/s (w 2 kanałach)
Pojemność pamięci próbek 140 mln punktów
Częstotliwość odświeżania pamięci przebiegów 180000 przebiegów/s
Wbudowane interfejsy USB Host & Device, VGA, LAN
Rozdzielczość pionowa 8 bitów

 

Jak widać w tabeli 1, parametry czasowe oscyloskopów DS6000 są bardzo spektakularne, co powoduje, że podczas pomiarów zachowują się one niemal tak dobrze, jak wysokiej klasy oscyloskopy analogowe. Wbrew pozorom to komplement: niewiele modeli oscyloskopów cyfrowych jest w stanie z tak dużą częstotliwością jak DS6000 rejestrować kompletne przebiegi, co utrudnia odnajdowanie na monitorowanych przebiegach nieregularnych, rzadko występujących zakłóceń (jak na przykład pokazano na rysunku 1).

 

Rys. 1. Duża szybkość rejestracji przebiegów powoduje, że oscyloskopy DS6000 zachowują się jak dobrej klasy oscyloskopy analogowe

Rys. 1. Duża szybkość rejestracji przebiegów powoduje, że oscyloskopy DS6000 zachowują się jak dobrej klasy oscyloskopy analogowe

 

 

Obserwację przebiegów ułatwiają także wbudowane, szybkie (bo sprzętowe), inteligentne filtry DSP, dzięki którym można usunąć z obserwowanych przebiegów zakłócenia pogarszające jakość obserwacji ale bez utraty istotnych fragmentów przebiegu (rysunek 2).

 

Rys. 2. Wbudowane sprzętowe filtry DSP umożliwiają inteligentne odkłócanie mierzonych przebiegów bez utray wiarygodności pomiaru

Rys. 2. Wbudowane sprzętowe filtry DSP umożliwiają inteligentne odkłócanie mierzonych przebiegów bez utray wiarygodności pomiaru

 

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!