LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Rigol DS6104: 1GHz i 4 kanały czyli analogowa siła na cyfrowo

NDN & Rigol 

Rigol DS6104 z każdej strony:

 

 

 

Panel czołowy oscyloskopu i wszystkie manipuladła są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, aktywne przyciski są podświetlane na różne kolory. Złącza sond są aktywne, pozwalają samoczynnie rozpoznać ich parametry przez oscyloskop. Panoramiczny wyświetlacz o przekątnej 10,1 cala jest otoczony przez przyciski, których funkcje są interaktywnie dostosowywane do bieżącego trybu pracy. Na płycie czołowej umieszczono także gniazdo USB host, do którego można dołączyć np. pendrive’a.

 

 

 

Z tyłu oscyloskopu ulokowano złącza interfejsów komunikacyjnych: USB-device, USB-host, LAN, a także złącze analogowe VGA, dwa pomocnicze gniazda koncentryczne oraz gniazdo sieciowe z głównym wyłącznikiem zasilania. Pokrywa w centralnej części maskuje miejsce na akumulator zasilający oscyloskop podczas pomiarów „w polu”.

 

 

 

W górnej części oscyloskopu umieszczono składany uchwyt umożliwiający przenoszenie przyrząd, widać także przycisk zwalniający pokrywę gniazda akumulatora.

 

 

 

Z lewej strony obudowy oscyloskopu umieszczono wentylator zapewniający chłodzenie elektronice przyrządu. Nie należy do najcichszych, ale zaawansowana elektronika oscyloskopu nie poradziłaby sobie bez wymuszonego chłodzenia.

 

 

 

Z prawej strony obudowy nie dzieje się nic interesującego. Uwagę warto zwrócić na niewielką nóżkę stabilizujący oscyloskop w pozycji roboczej, co ma znaczenie ze względu na wysoko położony środek jego ciężkości.

 

Możliwości oscyloskopów DS6000 pozwalają stosować je także na linii produkcyjnej w roli testerów, a to dzięki wbudowanemu analizatorowi kształtów przebiegów, który dopuszcza m.in. możliwość definiowania masek przez użytkowników (rysunek 6) i może automatycznie zliczać liczby pomiarów „w normie” i „poza nią” a także sygnalizować naruszenie przez przebieg parametrów zadanych maską.

 

Rys. 6. Oscyloskopy DS6000 można wykorzystywać jako analizatory masek, zarówno predefiniowanych fabrycznie jak i definiowanych przez użytkownika

Rys. 6. Oscyloskopy DS6000 można wykorzystywać jako analizatory masek, zarówno predefiniowanych fabrycznie jak i definiowanych przez użytkownika

 

 

W testach produkcyjnych (choć nie tylko) bardzo przydatne mogą być statystyki prowadzonych pomiarów, które w klasycznych przypadkach konstruktor musi wykonywać ręcznie. Jeżeli w laboratorium są stosowane oscyloskopy z serii DS6000 to wbudowane w nie oprogramowanie wykona tę niewdzięczną pracę za użytkownika: do pięciu wybranych (spośród 20 dostępnych!) parametrów oscyloskop mierzy automatycznie wykonując trzy obliczenia statystyczne (wartości: minimalna i maksymalna oraz średnia), czego przykładowe wyniki pokazano na rysunku 7.
Uzupełnieniem pomiarów statystycznych jest analiza zmian wartości wybranych parametrów, co pozwala monitorować zachodzące trendy, co jest przydatne m.in. w pomiarach długoterminowych nie tylko „czysto” elektrycznych.

 

Rys. 7. W dolnej części ekranu są widoczne wyniki obliczeń statystycznych wykonywanych automatycznie przez oscyloskop

Rys. 7. W dolnej części ekranu są widoczne wyniki obliczeń statystycznych wykonywanych automatycznie przez oscyloskop

 

 

Parametry przebiegów mierzone przez oscyloskopy DS6000:
Vpp, Vamp, Vmax, Vmin, Vtop, Vbase, Vavg, Vrms, preshoot, overshoot, częstotliwość, okres, czas narastania, czas opadania, szerokość poziomu wysokiego, szerokość poziomu niskiego, współczynnik PWM „dodatni” i „ujemny”, delay1-2 (narastanie), delay1-2 (opadanie).

 

Ostatnią, bardzo interesującą dla konstruktorów urządzeń elektronicznych, cechą oscyloskopów DS6000 jest zawarta w cenie katalogowej możliwość automatycznego analizowania protokołów komunikacyjnych.

 

Rys. 8. Przykład automatycznej analizy danych przesyłanych magistralą I2C

Rys. 8. Przykład automatycznej analizy danych przesyłanych magistralą I2C

 

 

Opcjonalne analizatory protokołów współpracują z systemem wyzwalania podstawy czasu oscyloskopów, co pozwala m.in. na precyzyjne obserwowanie wybranych fragmentów ramek danych cyfrowych, także przesyłanych przez interfejsy USB, CAN oraz charakterystycznych sygnałów analogowych jak m.in. sygnały video-composite.
Krzysztof Rogulski

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!