Pierwszy mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M0 i kontrolerem segmentowego wyświetlacza LCD

 

 

 

Firma NXP Semiconductors wprowadziła serie układów LPC11D00 oraz LPC12D00 – pierwszych mikrokontrolerów opartych na rdzeniu ARM Cortex-M0 ze zintegrowanym kontrolerem segmentowego wyświetlacza LCD. Dzięki wbudowanemu w mikrokontroler sterownikowi LCD NXP PCF8576D, układy LPC11D00 oraz LPC12D00 są w stanie sterować każdym statycznym lub multipleksowanym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym składającym się z maksymalnie 40 segmentów. Układy mogą także być łatwo połączone kaskadowo, by zapewnić sterowanie do 2560 segmentów w bardziej wymagających zastosowaniach. Układy NXP LPC11D00 oraz LPC12D00 pozwalają obniżyć całkowite koszty systemu nawet o 15%, zapewniając łatwą implementację w wielu zastosowaniach – w automatyce przemysłowej, sprzętach AGD, oświetleniu, urządzeniach kuchennych i przenośnych urządzeniach medycznych.

W odróżnieniu od typowych sterowników segmentowych wyświetlaczy LCD, sterownik NXP PCF8576D jest w stanie pracować w warunkach zasilania napięciem z przedziału od 2.5 V do 6.5 V, dzięki czemu LPC11D00 oraz LPC12D00 stanowią doskonały wybór do sterowania wyświetlaczy zarówno o wysokim, jak i niskim napięciu zasilania. Zintegrowany sterownik PCF8576D poprawia jakość i niezawodność systemu, a także zmniejsza liczbę połączeń elektrycznych i eliminuje problemy z kompatybilnością. Wyświetlane dane wysyłane z mikrokontrolera mogą być przechowywane w wewnętrznej pamięci RAM o adresowaniu 40 x 4 bity, odpowiadającym mapowaniu elementów wyświetlacza. Co więcej, funkcje te mogą być dostępne, gdy mikrokontroler przebywa w trybie obniżonego poboru mocy. Dzięki temu  LPC11D00 oraz LPC12D00 stanowią konkurencyjne rozwiązanie w zastosowaniach, w których wykorzystywane są 8/16-bitowe układy o niskim poborze prądu i tani kontroler segmentowego wyświetlacza LCD.

Układ LPC11D00 jest wyposażony w do 32 kB pamięci Flash, 8 kB SRAM i oferuje bogaty zestaw peryferii, w tym 2 SSP, I2C Fast Mode Plus, UART, 4 liczniki i 8-kanałowy 10-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy o wysokiej precyzji. Jako rozszerzenie  rodziny LPC1100L o niskim zużyciu prądu, LPC11D00 posiada również unikalne profile mocy sterowane za pomocą interfejsu API, dając użytkownikom możliwość łatwego zarządzania zużyciem mocy. To rozwiązanie pozwala projektantom na optymalizację wydajności, szybkości i poboru mocy w czasie pracy za pomocą prostych komend API.

LPC12D00 stanowi rozwinięcie LPC11D00 wzbogacone o większą pamięć Flash (do 128 kB) i bloki analogowe, takie jak podwójne analogowe komparatory napięcia z 32 poziomami odniesienia, funkcją wykrywania zbocza i poziomu oraz pętlą sprzężenia zwrotnego.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze