Bezpłatne narzędzia internetowe RS Components – komfort projektowania

W ciągu ostatnich lat sposób projektowania podzespołów elektronicznych przez inżynierów zmienił się radykalnie. Tradycyjnie muszą się oni zmierzyć z czasem i ograniczeniami projektu, ale także z coraz mniejszymi zespołami projektantów, coraz droższymi narzędziami i Internetem, który niekiedy jest błogosławieństwem, jednak czasami może okazać się przekleństwem z powodu oszałamiającej ilości oferowanych produktów i producentów. Oznacza to, że inżynierowie wciąż szukają wsparcia od zaufanych dostawców i producentów, którzy ułatwią im pracę.

Proces projektowania pozostaje wciąż ten sam i składa się z siedmiu głównych etapów od pomysłu, poszukiwania i oceny do projektu rysunkowego i mechanicznego oraz zakończenia prototypem i produkcją, jednak potrzeby i oczekiwania inżynierów cały czas się zmieniają. Dziś coraz bardziej polegają oni na Internecie i wykorzystują go jako „wirtualną deskę kreślarską”, co w rezultacie zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia i zasoby online. Ponadto zmniejszanie składów działów inżynieryjnych zmusza firmy do pójścia na skróty w projektowaniu, aby pozostać konkurencyjnym. Czas jest krytycznym czynnikiem we wprowadzaniu produktu na rynek i mimo tego, że spora ilość informacji jest dostępna online, jest to duży problem dla inżynierów, którzy muszą wyszukiwać i porównywać olbrzymią liczbę komponentów i narzędzi.

Wsparcie online godne zaufania

Rozpoznając szybko wpływ Internetu na zmieniające się zachowania projektantów, firma RS Components postanowiła połączyć się z nimi, tworząc innowacyjne środowisko online udostępniające informacje, narzędzia i usługi, aby zapewnić obecnym i przyszłym inżynierom wsparcie na każdym etapie procesu projektowania i przyspieszyć ich pracę.

Nawiązując do trzech kamieni milowych w rozwoju produktu, RS przyjęła strategię: „Znajdź, zaprojektuj, kup”, oferując klientom sposób szybkiego wyszukiwania, porównywania i wyboru właściwych części.

W maju 2010 roku rozpoczęto pierwszą fazę podejścia zorientowanego na klienta, wprowadzając Component Chooser, solidne narzędzie parametryczne do wyszukiwania ponad 260 000 komponentów elektronicznych wielu dostawców. Wraz z uruchomieniem nowej strony internetowej RS Online w lipcu 2011 roku Component Chooser został zintegrowany w witrynę i zapewnia jeszcze sprawniejszą funkcjonalność wyszukiwania i wyboru podzespołów spośród ciągle powiększającego się asortymentu produktów.

Rezultaty wprowadzenia tego narzędzia są znaczące. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wyszukiwanie w stosunku do zamówień półprzewodników i komponentów pasywnych wzrosło z 4% do 8,3%. Liczba wizyt na stronie również wzrosła znacząco z 20 000 w lipcu 2010 do prawie 180 000 obecnie.

Sukces zasobów projektowych firmy RS

Badając zmieniające się wymagania inżynierów projektantów, firma RS odkryła, że wielu z nich podczas poszukiwania narzędzi natrafia na podobne ograniczenia. Czasochłonne szukanie i wybór drogich narzędzi projektowych niesie za sobą duże ryzyko. Dodatkowo wciąż rośnie zapotrzebowanie na modele 3D i projekty referencyjne, które mogą zostać wykorzystane w obwodach własnego projektu.

Wszechstronny program CAD 3D

W maju 2010 roku firma RS wydała program CAD 3D — kompleksową bibliotekę certyfikowanych modeli 3D CAD podzespołów elektromechanicznych, które można pobrać za darmo. Obecnie ponad 30 000 modeli 3D jest dostępnych do pobrania i nieustannie są dodawane nowe dzięki dostawcom, których liczba podwoi się w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Użytkownicy mogą wybierać spośród 24 formatów plików kompatybilnych z większością pakietów CAD, dzięki czemu nie muszą tracić czasu na weryfikację modeli. Modele mogą być także pobrane z 14 portali społecznościowych i stron znanych wśród projektantów elektroniki, t.j. TraceParts. Ponadto modele 3D CAD firmy RS są dostępne
w formacie SpaceClaim, co umożliwia inżynierom ich ponowne wykorzystanie i szybką edycję z dowolnego programu CAD oraz uproszczenie modeli do analizy w znacznie krótszym czasie niż w tradycyjnych programach CAD, opartych na złożonym modelowaniu parametrycznym.

Rys. 1. Typowa grafika 3D CAD

Rys. 1. Typowa grafika 3D CAD

Wszystkie modele są oznaczone numerami artykułu RS, więc poszczególne części zostają automatycznie dołączone do zestawienia materiałowego, tworzonego przez systemy CAD. Według badań TraceParts, jeśli inżynier pobiera model, istnieje 80-procentowa szansa, że część zostanie dołączona do projektu. Dostawcy RS korzystają na tym, ponieważ dystrybutor tworzy większy popyt, a współpraca zapewnia firmie RS tysiące nowych klientów.

Po pierwszym roku widać, że dystrybutor jest na dobrej drodze. Liczba pobranych modeli 3D CAD wzrosła z około 2 500 do 10 000 miesięcznie.

O autorze