LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Oscyloskop Rohde&Schwarz RTM 1054

Oscyloskop cyfrowy służy oczywiście nie tylko do oglądania przebiegów elektrycznych, ale też do dokładnego mierzenia wielu parametrów elektrycznych. Niestety, pomiary automatyczne rozwiązano w oscyloskopie RTM 1054 w sposób niezbyt wygodny. Jednocześnie mogą być wyświetlane cztery parametry dowolnie przypisywane przez użytkownika do czterech pól w tabelce wyników (rys. 3).

Rys. 3. Tabela wyników pomiarów automatycznych

Rys. 3. Tabela wyników pomiarów automatycznych

 

Ale możliwość ta zamiast ułatwiać, bardzo utrudnia pracę, gdyż do każdego parametru zawsze należy określać konkretne pole. Wykonuje się zatem dodatkowe, wręcz irytujące operacje manualne. Kolejnym utrudnieniem jest niezależna opcja włączania lub wyłączania każdego pola. Jeśli więc użytkownik mozolnie przebrnie przez etap przypisywania parametrów do pól tabelki, to musi jeszcze pamiętać o włączeniu danego pola (rys. 4).

Rys. 4 Definiowanie parametrów dla pomiarów automatycznych

Rys. 4 Definiowanie parametrów dla pomiarów automatycznych

 

Pominięcie tego kroku spowoduje, że wynik pomiaru nie będzie wyświetlony na ekranie. Można mieć również wątpliwość czy nie pomylono kierunku obrotów pokrętła NAVIGATE wykorzystywanego do wprowadzania danych.

Udrękę z pomiarami automatycznymi rekompensują za to świetnie opracowane pomiary kursorowe. Są one inicjowane po naciśnięciu przycisku Cursor. To, co kursory będą wskazywać jest uzależnione od rodzaju pomiaru, który musi być wcześniej określony. Trybom pracy kursorów nadano nazwy: napięcie, czas, stosunek X, stosunek Y, licznik, wartość szczytowa, RMS, średnia, współczynnik wypełnienia, czas narastania i V-Marker. Dodatkowe opcje pozwalają błyskawicznie ustawić kursory w charakterystycznych punktach wykresu, np. na początku i końcu okresu, sprzęgać je ze sobą, przypisywać do wskazanych kanałów pomiarowych. Po uaktywnieniu opcji „Track Scaling” kursory przesuwają się wraz z oscylogramem przy zmianie położenia wertykalnego. Jeśli się tego nie zrobi, to mimo poziomego przesuwania wykresu, kursory pozostają nieruchome. Wartości liczbowe związane z pomiarami kursorowymi są wyświetlane w tej samej tabelce, w której są umieszczane wyniki pomiarów automatycznych, tylko na dodatkowych czterech polach. Przykład pomiaru kursorowego w trybie „Count” przedstawiono na rys. 5. Zliczane są tu zbocza narastające i opadające oraz pełne impulsy zawarte między kursorami.

Rys. 5 Pomiar kursorami w trybie <em>Count</em>„></a></p>
<p style=Rys. 5 Pomiar kursorami w trybie Count

 

Nie są to jeszcze wszystkie możliwości pomiarowe. Należy wspomnieć o jeszcze jednym udogodnieniu, jakim jest przycisk Quick Meas. Jego naciśnięcie powoduje zaznaczenie na oscylogramie charakterystycznych punktów, które zostały wykorzystane do obliczenia kilku najważniejszych parametrów przebiegu (rys. 6). Są to: napięcie średnie, napięcia szczytowe (górne i dolne – niekoniecznie dodatnie i ujemne), czas narastania i czas opadania (jeśli są możliwe do obliczenia przy ustalonej podstawie czasu).

Rys. 6. Przykładowy ekran uzyskiwany po uaktywnieniu funkcji <em>Quick Meas</em>„></a></p>
<p style=Rys. 6. Przykładowy ekran uzyskiwany po uaktywnieniu funkcji Quick Meas

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!