RS-232/422/485 dla komputerów PC w formie karty PCI Express firmy ACCES

 

 

 

PCIe-ICM to nazwa nowej rodziny kart komunikacji szeregowej z interfejsem PCI Express. Wyposażone są one w 2 lub 4 izolowane interfejsy szeregowe, które można programowo skonfigurować do pracy w trybie RS-232, RS-422 lub RS-485.

Każdy port w trybie RS-232 obsługuje szybkości transmisji do 921,6 kb/s i implementuje pełen zestaw modemowych sygnałów sterujących, pozwalając na współpracę z szeroką gamą urządzeń. Tryby RS-422 i RS-485 pozwalają na transfery do 3 Mb/s. Bez potrzeby wymiany oscylatora, za pomocą modyfikacji odpowiednich rejestrów skonfigurować można praktycznie dowolną prędkość transmisji. W pełni obsługiwane są: tryb 9-bitowych danych oraz czteroliniowy pełny dupleks dla RS-485. Fizyczny interfejs stanowią standardowe złącza DB9M.

Karty PCIe-ICM zostały zaprojektowane z wykorzystaniem układów UART typu 16C950, które mają 128-bajtowe bufory FIFO, zarówno dla nadawania, jak i odbioru. Odciąża to procesor i zabezpiecza przed stratą danych w systemach wielozadaniowych.

Karty z serii PCIe-ICM szczególnie dobrze nadają się do zastosowań, w których występują wysokie, zewnętrzne napięcia współbieżne (common-mode). Między kanałami oraz między komputerem a magistralą zapewniona jest izolacja 2 kV na wszystkich liniach. Dzięki izolacji interfejs lepiej radzi sobie z zakłóceniami typu współbieżnego, pojawiającymi się w sieciach, w których pracują urządzenia przemysłowe i obciążenia indukcyjne.

Szczegółowe informacje dot. kart PCIe-ICM można znaleźć na stronach producenta, firmy ACCES I/O Products.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze