LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Mikrokontrolery LPC1100 – krótko o rodzinie

Nie tylko cena i możliwość programowego operowania na 32-bitowych argumentach powodują, że sens stosowania w aplikacjach mikrokontrolerów 8- i 16-bitowych zanika. Są także inne argumenty:

  • CPU w mikrokontrolerach LPC1100 i ich zoptymalizowanych pod względem poboru mocy wersjach oznaczonych symbolem LPC1100L, mogą być taktowane sygnałem zegarowym o częstotliwości do 50 MHz (uzyskiwana wartość DMIPS wynosi 0,9/MHz),
  • wyposażenie peryferyjne tych mikrokontrolerów jest niezwykle bogate (m.in. UART z obsługą RS485, interfejs I2C z obsługą Fm+, wbudowane przetworniki A/C, 16- i 32-bitowe timery itp.),
  • mikrokontrolery z rdzeniami Cortex-M potrzebują mniej energii do działania, także dzięki natywnie wbudowanym mechanizmom sprzętowym wspomagającym oszczędzanie energii,
  • migracja pomiędzy rodzinami mikrokontrolerów wyposażonych w rdzenie Cortex-M pochodzących od jednego producenta wymaga – od strony programowej – znacznie mniej zabiegów niż dotychczas, a od strony sprzętowej w wielu przypadkach układy są wymienne pin-to-pin.

Mikrokontrolery LPC1100 są dostępne także w obudowach DIP/SO/TSSOP

Bezprecedensowym (w listopadzie 2011) atutem mikrokontrolerów z rodziny LPC1100 jest wprowadzenie do sprzedaży przez firmę NXP wersji w obudowach DIP28/SO20/TSSOP20, co jest w pewnym stopniu powrotem do trendów z przeszłości ale jedynie tych, które poprawiają komfort, przede wszystkim początkujących konstruktorów. Nie ma już przeszkód, żeby zbudować 32-bitowy, szybki system mikroprocesorowy na taniej płytce uniwersalnej lub wręcz… breadboardzie.

Konstruktorzy mogą łatwo migrować pomiędzy rodzinami LPC1100 (Cortex-M0) i LPC1300 (Cortex-M3)

Ostanią rzeczą, na którą zwracamy uwagę konstruktorów decydujących się użyć mikrokontrolerów LPC1100 jest łatwość zastąpienia ich – w chwili zwiększenia się wymagań stawianych mikrokontrolerowi przez realizowaną aplikację – mikrokontrolerami z mocniejszym rdzeniem Cortex-M3 (LPC1300) lub mikrokontrolerami LPC1200 (z rdzeniem Cortex-M0, ale bogatszym wyposażeniem wewnętrznym).

 

Warte odwiedzenia strony związane z LPC1100

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!