Freescale wprowadza mikrokontrolery Kinetis o niskim poborze prądu i dodatkowych peryferiach

 

 

 

Firma Freescale Semiconductor poszerzyła ofertę 32-bitowych mikrokontrolerów Kinetis o 66 nowych układów. Nowe mikrokontrolery cechują się niskim zużyciem prądu oraz wyposażone zostały w  rozbudowane peryferia analogowe oraz bogaty zestaw interfejsów komunikacyjnych. Wśród licznych możliwych obszarów zastosowań producent wymienia miernictwo przemysłowe i sprzęt medyczny.

Nowe układy wchodzące w skład rodziny Kinetis podczas pracy zużywają 250 µA/MHz (maksymalna częstotliwość pracy wynosi 72 MHz). Ponadto zaimplementowano w nich wiele trybów o niskim poborze energii. Mikrokontrolery mają od 64 kB do 256 kB pamięci Flash i do 32 kB pamięci FlexMemory oraz do 64 kB SRAM. Układy dostępne są w obudowach LQPF i MAPBGA (od 64 do 104 wprowadzeń). Zintegrowany analogowy blok pomiarowy zawiera dwa niezależne 16-bitowe przetworniki A/C, które potrafią odczytywać do miliona próbek na sekundę w trybie 12-bitowym, a w trybie 16-bitowym zapewniają efektywna liczbę bitów (ENOB) na poziomie 14.5 przy pracy z wejściem różnicowym. Każdy z przetworników ma programowalny wzmacniacz o wzmocnieniu do 64 razy, co pozwala na precyzyjne pomiary sygnałów o szerokim zakresie dynamicznym. W części układów producent zintegrował również dwa wzmacniacze operacyjne ogólnego przeznaczenia, wzmacniacz trójpasmowy, do trzech analogowych komparatorów wysokiej szybkości, 12-bitowy przetwornik C/A i wewnętrzny moduł napięcia referencyjnego.

Wśród dodatkowych peryferii znajduje się kontroler segmentowego wyświetlacza LCD 42 x 4, kontroler USB On-The-Go z wbudowanym regulatorem napięcia LDO, interfejs dotykowy, zegar czasu rzeczywistego, a także kontroler magistrali CAN. Wszystkie nowe układy Kinetis mogą być zasilane napięciem od 1.71 V do 3.6 V i są dostosowane do pracy w zakresie temperatur od -40 °C do 105 °C.

Freescale wraz z partnerami oferuje rozbudowane oprogramowanie i narzędzia deweloperskie dla rodziny Kinetis. Wśród nich znajduje się system operacyjny czas rzeczywistego MQX. Dostępne jest również zintegrowane środowisko projektowe (IDE) CodeWarrior 10.x oparte na Eclipse wraz z programem Processor Expert stanowiącym graficzne, zautomatyzowane środowisko przyspieszające tworzenie złożonych aplikacji wbudowanych. Freescale umożliwia szybkie tworzenie prototypowych systemów za pomocą platformy rozwojowej Kinetis Tower System i dużej liczby modułów z nią współpracujących. Oprogramowanie dla mikrokontrolerów Kinetis może być rozwijane z wykorzystaniem wielu popularnych narzędzi deweloperskich firm IAR, Keil i Green Hills.

Freescale planuje udostępnienie pierwszych egzemplarzy nowych układów Kinetis w pierwszym kwartale 2012 roku. Sugerowane ceny zaczynają się od 2.59 USD przy zamówieniach 10000 sztuk.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze