Kontrolery DSC dsPIC33 i mikrokontrolery PIC24 o wydajności 70 MIPS oraz dodatkowych peryferiach

 

 

 

 

Firma Microchip poinformowała o rozszerzeniu 16-bitowych rodzin kontrolerów DSC (Digital Signal Controller) dsPIC33 oraz mikrokontrolerów PIC24 „E” o układy o wydajności 70 MIPS i z wbudowanymi w strukturze półprzewodnikowej wzmacniaczami operacyjnymi oraz zaawansowaną jednostką pomiarową CMTU (Charge Time Measurement Unit). Nowe układy są zgodne pinowo z istniejącymi mikrokontrolerami dsPIC33 oraz PIC24 oraz są dostępne w wielu rodzajach obudów, w tym w nowej obudowie VTLA o 36 wyprowadzeniach i bardzo małych wymiarach 5 mm x 5 mm.

Wydajność na poziomie 70 MIPS oraz zintegrowany 6-kanałowy licznik z funkcją modulacji szerokości impulsów (PWM – Pulse Width Modulation) to cechy układów dsPIC33 oraz PIC24 „E”, które zapewnią dużą efektywność aplikacji zaawansowanego sterowania silnikiem. Dzięki tym cechom projektowane rozwiązania będą również mniejsze i tańsze, ponieważ do sterowania całym systemem może zostać wykorzystany pojedynczy mikrokontroler. Zintegrowane w układzie wzmacniacze operacyjne mogą zostać wykorzystane w różnych zastosowaniach pomiarowych. Z kolei dzięki jednostce pomiarowej CTMU zaimplementowany może zostać algorytm pojemnościowego wykrywania dotyku mTouch, dzięki któremu zrealizować można niezawodny interfejs użytkownika z klawiaturą opartą na dotykowych przyciskach i suwakach.

Ceny nowych mikrokontrolerów firmy Microchip zaczynają się od 1.58 USD za sztukę przy zamówieniach hurtowych (od 10 000 sztuk).

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze