Niskonapięciowe układy CMOS dla urządzeń z wymienialnymi modułami


 


Firma Toshiba zaprezentowała układy TC74LCXZ oraz TC74LCXZA stanowiące rozszerzenie rodziny niskonapięciowych produktów CMOS ogólnego przeznaczenia. Są to trójstanowe bufory odwracające i nieodwracające. Nowe układy Toshiby mają wbudowaną funkcję włączania i wyłączania z wysoką impedancją – mogą utrzymać wyjście w stanie wysokiej impedancji, gdy zasilanie znajduje się w zakresie od 0 V do 1.5 V (seria TC74LCXZ) lub od 0 V do 1.2 V (seria TC74LCXZA). Funkcjonalność ta jest użyteczna w tych zastosowaniach, w których potrzebna jest wymiana modułów podczas działania systemu. Wymienialne układy scalone kontrolują prąd powstający podczas wkładania podzespołów, zapobiegając uszkodzeniu systemu. Przykładowe zastosowania tej funkcji to automatyka przemysłowa i sprzęt telekomunikacyjny.


Główne cechy układów TC74LCXZ oraz TC74LCXZA:  • Możliwość wymiany podczas pracy: podzespoły można wymieniać w czasie normalnego działania systemu.

  • Pierwsze na rynku wymienialne układy CMOS pracujące z napięciem 2.5 V – seria TC74LCXZA. Układy te mogą zastąpić elementy wykonane w technologi BiCMOS.

  • Zmniejszony pobór prądu. Seria TCLCXZ pobiera maksymalnie 40 µA przy napięciach zasilnia od 2.7 V do 3.6 V. Seria  TC74LCXZA zużywa do 40 µA przy napięciach w zakresie od 2.3 V do 2.7 V.

  • Układy dostępne są w obudowach TSSOP20 i US20. Dzięki stosowaniu obudowy typu US20, zajmowany obszar układu zmniejsza się o połowę w stosunku do TSSOP20.

  • Wszystkie wejścia są wyposażone w ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi.

Dystrybutorem firmy Toshiba w Polsce jest Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze