Nowa wersja firmware dla GPS firmy u-blox
Pomysł opiera się na okresowym charakterze działania satelitów GPS – ich pozycja jest zasadniczo powtarzalna co 24 godziny. Zapisując strategiczne efemerydy w określonych porach dnia i inicjując obliczanie położenia w odpowiednich przedziałach czasu, zależnych od zastosowania, pozycja może zostać określona znacznie szybciej. Dane AssistNow Autonomous data mogą być wiarygodne do trzech dni od momentu zapisu.
To usprawnienie skutkuje szybszym ustalaniem pozycji, szczególnie użytecznym w zastosowaniach, w których położenie jest potrzebne mniej więcej w tym samym czasie lub w takich samych odstępach czasu każdego dnia. Typowym przykładem takiego zastosowania są urządzenia śledzące pokonywaną trasę (trackery, loggery) lub nawet konsumenckie urządzenia nawigacyjne, które mają być włączane o tej samej porze każdego dnia (moment wyjścia z domu do pracy, z biura na obiad itp.).
Korzyści jakie przynosi funkcja AssistNow Autonomous to:
- szybsze ustalenie pozycji przy słabych sygnałach z satelitów,
- brak konieczności połączenia z jakąkolwiek siecią zewnętrzną czy dostępu do zewnętrznych zasobów,
- kompatybilność z usługami AssistNow Online i Offline (możliwość pracy samodzielnej lub współpracy z tymi usługami),
- zerowe wymagania jeśli chodzi o wdrożenie, bo obliczenia wykonywane są automatycznie i niewidocznie, w tle,
- brak dodatkowych kosztów.
Współpraca z modułami bezprzewodowymi firmy u-blox
Wszystkie odbiorniki GPS u-blox 6 mają bezpośredni interfejs do bezprzewodowych, kompaktowych modułów 2G LEON i 3G LISA firmy u-blox. Zapewnia to dodatkowy kanał komunikacji mobilnej, który pozwala na implementację wielu ciekawych rozwiązań:
- nowe usługi: urządzenia elektroniki konsumenckiej mogą realizować długą listę funkcji, wykraczających daleko poza podstawową funkcjonalność nawigacji, np. dostęp do aplikacji internetowych i serwisów społecznościowych wykorzystujących położenie użytkownika, lokalizatory na wypadek sytuacji kryzysowych czy usługi wyszukiwania osób lub miejsc.
- zastosowania przemysłowe (np. zarządzanie flotą): urządzenia śledzące pojazdy i mienie (trackery) mogą przekazywać swoje dokładne położenie wszędzie. Pozwala to ludziom oraz maszynom nadzorować cenne transporty i zarządzać nimi, optymalizować zarządzanie łańcuchem dostaw (Supply Chain Mangement) oraz zapewnia bezpieczeństwo i możliwość podglądu położenia dóbr o wysokiej wartości.
- wycena pokonanych tras: możliwość precyzyjnego śledzenia gdzie i jak daleko dany pojazd pojechał. Przy rosnącej liczbie pojazdów na drogach, pozwala to na określenie, które z nich wykorzystują trasy najlepiej oraz zapewnia system pomiarowy np. dla elastycznego ubezpieczenia typu pay-as-you-go (gdzie kwota składki jest zależna od tego gdzie i ile jeździmy).
- usługi połączeń alarmowych: komputer w samochodzie może automatycznie wykrywać zderzenia lub stłuczki i automatycznie dzwonić po pomoc, podając przy tym dokładną lokalizację. Moduł GSM LEON, w połączeniu z odbiornikiem GPS u-blox może współpracować zarówno z europejskim systemem eCall, jak i rosyjskim ERA-GLONASS.
Rys. 2. Moduł 3,75G HSPA LISA współpracuje z całą linią odbiorników GPS u-blox bez żadnych dodatkowych układów
Obsługa nowego, komórkowego systemu CellLocate™
System CellLocate™ służy do ustalania pozycji w budynkach i zwiększającego niezawodność. Mimo że GPS jest popularny, ustalenie pozycji za jego pomocą nie zawsze jest możliwe, szczególnie w miejscach osłoniętych, takich jak: wnętrza budynków czy zamknięte parkingi i garaże, a także w obecności sygnału zagłuszającego. Sytuację tę można poprawić, poszerzając dane, które otrzymuje odbiornik GPS o atrybuty komórki GSM, do której odbiornik ten jest aktualnie przypisany. Daje to w efekcie pewną nadmiarowość informacji, która może przynieść korzyści w wielu zastosowaniach.
Firma u-blox, rozwijając moduły transceiverów bezprzewodowych własnego projektu, wbudowała technologię komórkowego ustalania pozycji CellLocate™ w rodzinę modułów 2G LEON oraz rodzinę 3G LISA. Technologia ta pozwala na samodzielną estymację przez moduły położenia w oparciu o informacje z otaczającej moduł komórki GSM w połączeniu z danymi GPS. Daje to poprawę lokalizacji w kilku przypadkach:
- sygnały GPS są blokowane: odbiornik GPS nie może określić położenia, gdy sygnały satelitów GPS nie są dostępne, jak to ma miejsce w tunelach, budynkach czy metalowych pojemnikach. W zastosowaniach takich jak zarządzanie flotą czy łańcuchem dostaw może to być nie do zaakceptowania. W takim wypadku, można uzyskać estymację położenia w oparciu o informacje z komórki GSM. Jest to pożądane z punktu widzenia śledzenia pojazdów lub kontenerów, kiedy to przybliżona wartość położenia jest lepsza niż brak informacji o położeniu. System ten działa wewnątrz magazynów, na stacjach kolejowych, lotniskach i w tunelach.
- sygnały GPS są zakłócone: urządzenia zakłócające sygnał GPS są łatwo dostępne, już za mniej niż sto dolarów. Mogą one neutralizować odbiorniki GPS i są często wykorzystywane w czasie kradzieży samochodów. Zapasowa lokalizacja oparta na komórkach GSM może w takich sytuacjach pracować jako drugi, niezależny system, jako że sygnały GSM są dostępne nawet gdy sygnały satelitów GPS są zagłuszane. Odbiornik GPS może też wyposażyć system w swoistą inteligencję, gdyż odbiorniki u-blox potrafią wykrywać obecność sygnałów zakłócających i mogą np. wprowadzać system w stan „usiłowania kradzieży”.
- zastosowania Machine-to-Machine (M2M, systemy bez operatora): wiele zastosowań M2M wymaga możliwości ustalania położenia w obrębie ustalonego obszaru (np. na terenie miasta, wzdłuż drogi czy torów kolejowych), albo w konkretnym miejscu (np. na terenie wystawy lub w obiektach rozrywkowych czy medycznych). Niezawodność ustalania położenia w takich miejscach można podnieść używając sygnałów sieci komórkowych, a sygnały GPS wykorzystać do poprawienia precyzji lokalizacji. Opierając się na rozszerzeniu w postaci usługi AssistNow Online firmy u-blox, technologia CellLocate może być wykorzystana, aby dopasować dane o położeniu z komórki GSM do wcześniejszych trafnych określeń pozycji z sygnałów GPS.