LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

ZXLD383 Diodes Inc. (Zetex): niskonapięciowy zasilacz LED

Struktury LED są zasilane równolegle, w szereg z nimi włączono rezystory wyrównujące prądy płynące przez diody, których napięcia przewodzenia mogą się nieco od siebie różnić.
Urządzenie zmontowano na płytce dwustronnej drukowanej, na której jednej stronie przylutowana została dioda LED, na drugiej umieszczono pozostałe elementy (przetwornicę) – fotografia 4.
Dokumentacja produkcyjna płytki drukowanej (Gerber + NC Grill) jest dostępna do pobrania dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Fot. 4. Rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej przetwornicy

Fot. 4. Rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej przetwornicy

 

Testy przeprowadzone z układem ZXLD383 pokazały, że pracuje on poprawnie przy napięciu zasilającym o wartości do 0,74 V, ale start pracy przetwornicy jest możliwy przy napięciu nie mniejszym niż 0,85 V (niektóre badane egzemplarze często startowały już przy napięciu 0,82 V).

Rys. 5. Przebieg prądu płynącego przez LED przy zasilaniu przetwornicy napięciem o wartości 3 V

Rys. 5. Przebieg prądu płynącego przez LED przy zasilaniu przetwornicy napięciem o wartości 3 V

 

Rys. 6. Przebieg prądu płynącego przez LED przy zasilaniu przetwornicy napięciem o wartości 1,5 V

Rys. 6. Przebieg prądu płynącego przez LED przy zasilaniu przetwornicy napięciem o wartości 1,5 V

 

Tab. 2. Zalecane wartości indukcyjności L1 w zależności od prądu zasilania LED

L1 [µH] ILEDpeak [mA] ILEDavg [mA]
4,7 415 59
6,8 330 45
10 210 30
22 100 15
47 45 7

Na rysunku 5 pokazano przebieg prądu płynącego przez struktury LED przy zasilaniu przetwornicy napięciem o wartości 3 V, a na rysunku 6 ten sam przebieg przy zasilaniu napięciem 1,5 V. Częstotliwość kluczowania przetwornicy jest stała, wynosi ok. 380 kHz, co pozwala stosować dławiki o niewielkich wymiarach. Ich indukcyjność można dobrać zgodnie z tabelą 2.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!