Najszybsze na rynku mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M

 

 

 

Firma Freescale Semiconductor rozszerza portfolio oferowanych przez siebie 32-bitowych mikrokontrolerów z rodziny Kinetis o wydajne układy oznaczone symbolem X. W nowej serii X zastosowano rdzeń ARM Cortex-M4 (z instrukcjami do obliczeń zmiennoprzecinkowych i DSP), który może pracować z częstotliwością taktowania do 200 MHz, co czyni te układy najszybszymi dostępnymi obecnie mikrokontorlerami z rdzeniem ARM Cortex-M na rynku. W układach Kinetis X wykorzystano pamięć Flash o pojemności od 1 MB do 4 MB oraz SRAM o pojemności 0.5 MB, z możliwością rozszerzenia o pamięć zewnętrzną: NOR i NAND Flash, Serial Flash, SRAM, Low Power DDR2 i DDR3.

Wśród wyposażenia układów znajdują się ponadto interfejsy komunikacyjne, peryferia bezpieczeństwa i HMI (Human Machine Interface). Do najważniejszych z nich należą:   interfejsy Ethernet, Hi-Speed USB On-The-Go, CAN, IIS, szeregowe interfejsy komunikacyjne (SPI, I2C, UART), moduł kryptograficzny i sterowniki dla segmentowych i graficznych wyświetlaczy LCD. Duża pojemność wbudowanej pamięci SRAM pozwala na obsługę paneli graficznych LCD do rozdzielczości WQVGA, bez potrzeby stosowania zewnętrznego bufora pamięci. W celu przyśpieszenia procesu projektowania graficznych interfejsów użytkownika dla systemów wbudowanych, firma Freescale oferuje zestaw oprogramowania PEG (Portable Embeded GUI) WindowBuilder oraz bezpłatne narzędzie o nazwie eGUI.

Kombinacja wydajności przetwarzania, integracji wielu funkcjonalności oraz szerokie możliwości wsparcia programowego i sprzętowego, czyni serię Kinetis X optymalnym rozwiązaniem dla szerokiej gamy zastosowań, w tym urządzeń automatyki, urządzeń stosowanych w punktach sprzedaży, aparatury medycznej, urządzeń kontrolno-pomiarowych oraz systemów z wykorzystaniem interfejsu HMI.

Więcej informacji o mikrokontrolerach Freescale Kinetis X można znaleźć na stronie producenta.

O autorze