Nowa rodzina przenośnych oscyloskopów firmy Tektronix

Firma Tektronix zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży nowej rodziny przenośnych oscyloskopów THS3000. Urządzenia mogą zostać wykorzystane jako aparatura pomiarowa zarówno w laboratoriach, jak również podczas prac w terenie.

Rodzina oscyloskopów THS3000 składa się z czterech modeli i podzielona jest na dwie podgrupy: THS3014 i THS3024. Cechują się one pasmami pomiarowymi odpowiednio 100 MHz  i 200 MHz i częstotliwościami próbkowania 2.5 i 5.0 GS/s. Wszystkie oscyloskopy rodziny THS3000 są wyposażone w 4 kanały pomiarowe, izolowane od obudowy oraz od siebie nawzajem, pozwalając na wykonywanie pomiarów standardowych i różnicowych oraz trójfazowych pomiarów mocy. Gniazda USB umożliwiające zapisywanie wyników do pamięci zewnętrznej oraz komunikowanie się z komputerem także są izolowane. Cechy te pozwalają na bezpieczne wykonywanie pomiarów napięć o wartości skutecznej do 300 V, przy użyciu sondy 10x będącej na wyposażeniu oraz do 1000 V, przy wykorzystaniu sond dostępnych opcjonalnie. Wyniki pomiarów są wizualizowane na 6-calowym, kolorowym wyświetlaczu, w który wyposażony jest każdy oscyloskop. W urządzeniach zintegrowano pamięć, która pozwala na zapis do 10 tys. próbek dla każdego z kanałów, dzięki czemu istnieje możliwość zapamiętania i obserwacji długich fragmentów przebiegów badanych sygnałów.

W oscyloskopach rodziny THS3000 zaimplementowano 21 automatycznych pomiarów. Dodatkowo istnieje możliwość wykonywania operacji matematycznych na przebiegach, a także analizy FFT. Dostępne pionowe i poziome kursory pomagają mierzyć napięcie, czas, częstotliwość oraz moc. Funkcja TrendPlot pozwala wykreślić maksymalne i minimalne wartości przebiegu w wybranym przez użytkownika przedziale czasu.

Bateria pozwala nawet na 7 godzin ciągłej pracy oscyloskopu. Urządzenie waży 2.2 kg. Opcjonalnie dostępny jest zestaw transportowy, w którego skład wchodzi walizka oraz akcesoria. Producent udziela na każde z urządzeń 3-letniej gwarancji. Szczegółowe informacje o rodzinie oscyloskopów THS3000 można znaleźć na stronie internetowej firmy Tektronix.

Dystrybutorem oscyloskopów Tektronix jest w Polsce firma Tespol Sp. z o.o.

O autorze