Pierwszy mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M0 i wbudowanymi sterownikami USB

 

 

 

 

Firma NXP Semiconductors ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowej grupy układów oznaczonych symbolem LPC11U2x. Są to pierwsze mikrokontrolery zbudowane w oparciu o rdzeń ARM Cortex-M0, które mają wbudowane sterowniki USB. Dzięki integracji sterowników USB w pamięci ROM, układ LPC11U2x optymalizuje wykorzystanie pamięci Flash, oszczędzając do 16 kB pamięci przeznaczonej na kod i udostępniając przy tym w pełni przetestowany i łatwy w użyciu interfejs API, umożliwiający szybką integrację USB w projekcie. Wśród zintegrowanych w układzie sterowników USB znajdują się: sterownik urządzenia HID (Human Interface Device), sterownik urządzenia MSC (Mass Storage Class Device) oraz sterownik urządzenia CDC (Communication Device Class). Możliwości sterowników mogą być zwiększone dzięki w pełni obsługiwanej przez mikrokontrolery LPC11U2x bibliotece USB open source dostępnej na portalu internetowym LPCware. Firma NXP oferuje klientom możliwość bezpłatnego otrzymania sublicencji na numer USB Vendor ID (VID) i USB Product ID (PID), co pozwoli ograniczyć koszty wprowadzenia projektowanych urządzeń do sprzedaży.

W celu ułatwienia procesu projektowania urządzeń wykorzystujących mikrokontrolery  LPC11U2x, firmy NXP i ARM rozszerzyły popularną platformę mbed, aby oferowany przez nią zestaw narzędzi programistycznych SDK C/C++ i kompilator online obsługiwały nowe układy firmy NXP. Dodatkowo opracowany został specjalny zestaw rozwojowy z mikrokontrolerem LPC11U2x dedykowany do współpracy z platformą embed.

Oprócz kontrolera USB ze zintegrowanymi sterownikami, mikrokontrolery LPC11U2x wyposażone zostały w szereg innych zasobów. Należy do nich między innymi pamięć (Flash do 32 kB, SRAM do 10 kB, EEPROM do 4 kB), grupa interfejsów komunikacyjnych (USART, SSP, I2C), przetwornik A/C o rozdzielczości 10 bit, 16- i 32-bitowe liczniki oraz wbudowany oscylator 12 MHz.

Więcej informacji na temat mikrokontrolerów LPC11U2x firmy NXP dostępnych jest na stronie producenta.

O autorze