Komparator napięcia o krótkim czasie reakcji i niskim poborze prądu

Firma STMicroelectronics wprowadziła do sprzedaży szybki komparator napięcia cechujący się najlepszym na rynku współczynnikiem relacji między poborem prądu a czasem reakcji. Układ TS3011 przeznaczony jest do zastosowań, w których szybki czas reakcji ma krytyczne znaczenie, jak w przypadku urządzeń telekomunikacyjnych, aplikacji wykorzystujących modulację szerokości impulsów we wzmacniaczach audio lub w wyjściowych układach buforujących w oscyloskopach i w przetwornikach analogowo-cyfrowych.

Komparator TS3011 osiąga opóźnienie propagacji rzędu 8 ns, pobierając przy tym prąd o wartości zaledwie 470 ?A, przy napięciu zasilania 5 V, co stanowi wartość 50 % mniejszą w porównaniu do innych podobnych układów na rynku. W układzie TS3011 znajdują się wyjścia przeciwsobne (push-pull outputs), eliminujące potrzebę stosowania zewnętrznego rezystora podciągającego (pull-up resistor) oraz wejścia typu rail-to-rail, odczytujące napięcie w zakresie od 2.2 V do 5 V. Układ zapewnia stabilny czas reakcji w szerokim zakresie temperatur od -40 °C do 125 °C. Dodatkowo w komparatorze zastosowano  rozwiązania gwarantujące ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD – Electrostatic Discharge Protection) oraz odporność na zwarcia typu latch-up przy prądzie do 200 mA.

Komparatory TS3011 firmy ST dostępne są w obudowach odpowiednich do montażu powierzchniowego (SOT23-5 i SC70-5). Cena za układ wynosi 1.05 USD dla zamówień od 1000 sztuk. Więcej informacji o komparatorze TS3011 można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze