LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Linear Technology LTC3588: przetwornica DC/DC do aplikacji energy harvesting

Wyprowadzenie PGOOD może służyć zewnętrznym układom jako wyjście sygnalizujące osiągnięcie stabilnego poziomu napięcia wyjściowego. Można je także wykorzystać do wybudzania zasilanego przez przetwornicę mikrokontrolera. Wyjście PGOOD przyjmuje poziom wysoki gdy napięcie przetwornicy osiągnie wartość równą lub większą 92% wartości nominalnej.

 

Rys. 4. Schemat aplikacyjny układu LTC3588 z zastosowanym dodatkowym źródłem zasilania

Rys. 4. Schemat aplikacyjny układu LTC3588 z zastosowanym dodatkowym źródłem zasilania

 

 

Na rysunku 4 pokazano schemat aplikacyjny układu LTC3588 z dodatkowym źródłem zasilania w postaci baterii. Gdy poziom napięcie na kondensatorze gromadzącym energię z elementu piezo opadnie poniżej napięcia baterii wtedy automatycznie przejmuje ona funkcję źródła zasilania. Po przywróceniu dostaw energii z piezoelementu lub innego źródła wejściowego, dioda Schottky’ego włączona w szereg z baterią zminimalizuje wsteczny pobór prądu z przetwornicy przez baterię, który obciążałby generator aplikacji energy harvesting.

 

Fot. 5. Wygląd zmontowanego zasilacza wibracyjnego z układem LTC3588 i piezoelektrycznym generatorem napięcia V21B

Fot. 5. Wygląd zmontowanego zasilacza wibracyjnego z układem LTC3588 i piezoelektrycznym generatorem napięcia V21B

 

 

Na fotografii 5 pokazano widok zmontowanego zasilacza wibracyjnego z piezoelektrycznym generatorem napięcia V21B. Generator został zamontowany z wykorzystaniem dostarczanego wraz z nim złącza, a wykonana z laminatu opaska zaciskająca ustala zalecany przez producenta geometryczny punkt drgań, zapewniając ich odpowiednią charakterystykę mechaniczną. Dwa otwory na przedłużonych uchwytach wyfrezowanych służą do przykręcenia zasilacza do elementu drgającego, od którego będzie odbierana energia przez element V21B.
Ryszard Szymaniak, Aries RS

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!