Nowe układy warstwy fizycznej Ethernet od Renesas

Firma Renesas Electronics wprowadziła do sprzedaży dwa jednokanałowe układy warstwy fizycznej Ethernet (PHY). Modele o nazwach uPD60610GA-GAM-AX oraz uPD60611-GAM-AX przeznaczona są do przemysłowych systemów komunikacyjnych. Układy te rozszerzają ofertę firmy Renesas z dziedziny przemysłowych sieci Ethernet, do której należą dwukanałowe modele uPD60620GA-GAM-AX oraz uPD60621GA-GAX-AX.

W ostatnim czasie w firmach zajmujących się produkcją wzrosło zapotrzebowanie na urządzenia mogące gromadzić i przesyłać dane na terenie fabryk. Wymagana wysoka wydajność systemu przyspieszyła wprowadzenie Ethernetu jako medium łączącego urządzenia automatyki przemysłowej. Liczne różnice pomiędzy tym środowiskiem a aplikacjami użytkowymi opartymi na komputerach stacjonarnych wymusiły rozwój nowego standardu opartego na IEEE 802.3.  Przykładowe różnice w stosunku do zastosowań konsumenckich to wymagane zachowanie determinizmu, praca w czasie rzeczywistym i możliwość diagnozy, wysoki stopień niezawodności oraz wydłużony czas bezawaryjnej pracy. Firma Renesas skupiła się na tych cechach podczas projektowania swojej nowej rodziny układów przeznaczonej dla automatyki przemysłowej.

Najważniejsze cechy układów uPD60610 oraz  uPD60611:

  • Szczególne starania w celu zmniejszenia opóźnienia i wahań poziomów sygnałów. Nowe układy zapewniają dużą szybkość transmisji danych w czasie rzeczywistym i bezbłędny odbiór dzięki małym opóźnieniom węzłów i niewielkim wahaniom sygnałów (jitter).
  • Poprawiona kontrola warstwy łącza. Nowe jednokanałowe układy zapewniają szybką kontrolę łączenia i rozłączania, dzięki czemu sprawdzą się np. w robotyce i innych pokrewnych zastosowaniach.
  • Rozbudowane funkcje diagnostyki umożliwiające ciągłe monitorowanie stanu przewodu. Nowe urządzenia Renesas Electronics mogą szybko wykrywać utratę połączenia, co jest wymagane przez protokoły czasu rzeczywistego takie, jak PROFINET, SERCOSIII i EtherCAT. Układy umożliwiają również monitorowanie stanu przewodu transmisyjnego, ułatwiając utrzymanie systemu i przeprowadzenie napraw.
  • Wsparcie dla standardu IEEE 1588 w wersji 2. Układ uPD60611 obsługuje protokół PTP oparty na standardzie IEEE 1588 w wersji 2. Pozwala to na pracę w trybie jednokrokowym lub dwukrokowym oraz wysyłanie wyzwalanych sygnałów synchronizacji czasowej. Nowy układ zapewnia również najwyższy stopień precyzji na potrzeby synchronizacji. Jest to cecha wymagana w zastosowaniach takich jak kontrola ruchu, usługi AvB (Audio Video Bridging) oraz przy sekwencjach następujących zdarzeń. Układ jest w stanie także podawać informację o czasie odebrania i wysłania pakietów z dokładnością 1 ns.

Próbki produktów uPD60610 oraz  uPD60611 są już dostępne w obudowach LQPF o 48 wyprowadzeniach. Produkcja masowa rozpocznie się w pierwszym kwartale roku 2012. Więcej informacji można odnaleźć na stronie internetowej producenta.

Dystrybutorem Renesas w Polsce jest firma MSC Polska Sp. z o.o., ul. Zawiszy Czarnego 12/3, 44-100 Gliwice, tel.: 32 3 30 54 50, fax: 32 3 30 54 52, www.msc-ge.pl, email: Gliwice@msc-ge.com.

O autorze