Przegląd programatorów Elnec z oferty TME

 

 

 

Elnec to działająca od 1991 roku słowacka firma z siedzibą w Preszowie. Od początku istnienia działalność firmy ukierunkowana była na oferowanie narzędzi deweloperskich dla firm projektujących i produkujących urządzenia elektroniczne. Obecnie w jej portfolio znajduje się szeroka gama programatorów różnorodnego zastosowania wraz dedykowanymi im akcesoriami i oprogramowaniem. Produkty firmy Elnec sprzedawane są klientom za pośrednictwem dystrybutorów w ponad 40 krajach. Jednym z dystrybutorów w Polsce jest firma TME (Transfer Multisort Elektronik) Sp. z o.o. W jej ofercie znajduje się siedem programatorów konstrukcji firmy Elmec: SEEprog, MEMprog2, SmartProg2, BeeProg+, BeeProg2, BeeHive204, oraz BeeHive208S.

SEEprog

SEEprog to urządzenie będące programatorem pamięci EPPROM. Zostało wyposażone w podstawkę ZIF-24, w której umieszczany jest programowany układ. Programator współpracuje ze wszystkimi rodzajami pamięci w obudowie 8-pinowej z interfejsem komunikacyjnym I2C, Microwire lub SPI. Jest to w sumie 8095 różnych układów od 134 producentów. Komunikacja programatora z komputerem odbywa się za pomocą interfejsu równoległego LPT. W zestawie wraz z programatorem znajduje się zasilacz 12 V DC/500 mA, przewód LPT oraz płyta CD z oprogramowaniem i dokumentacją urządzenia. Więcej informacji na temat SEEprog znajduje się na stronie producenta. Wymiary i waga urządzenia to odpowiednio 137 mm x 65 mm x 40 mm i 150 g. Jego wygląd przedstawiono na rysunku 1.

Rys. 1. Programator SEEprog

Rys. 1. Programator SEEprog

 

MEMprog2

Drugim programatorem pamięci firmy Elnec jest MEMprog2, który wyposażony jest w podstawkę ZIF-40. Funkcjonalnie jest to bardziej rozbudowane urządzenie od SEEprog. Umożliwia programowanie pamięci EPROM, EEPROM, NVRAM, Flash EEPROM oraz serial EEPROM – razem 12925 układów od 189 producentów. Dzięki konstrukcji urządzenia opartej na wydajnym układzie FPGA, proces programowania układów odbywa się szybciej, niż w przypadku programatora SEEprog. Ponadto, MEMprog2 oferuje możliwość programowania układów w trybie ISP. Komunikacja urządzenia z komputerem odbywa się z wykorzystaniem interfejsu USB (zgodność ze standardem 1.1 i 2.0). Producent przewidział dla tego programatora różne adaptery, umożliwiające programowanie układów w obudowie PLCC, SOIC, TSSOP, TSOP i innych. W zestawie oprócz opisywanego urządzenia znajduje się zasilacz 15 V DC / 500 mA, przewód USB, przewód do programowania ISP, podstawka diagnostyczna oraz płyta CD z oprogramowaniem i dokumentacją. Zdjęcie urządzenia przedstawiono na rysunku 2. Jego gabaryty wynoszą 160 mm x 95 mm x 35 mm, a waga 500 g. Szczegółowe dane produktu można znaleźć na stronie internetowej firmy Elnec.

Rys. 2. Programator MEMprog2

Rys. 2. Programator MEMprog2

 

SmartProg2

SmartProg2 to podstawowy produkt firmy Elnec z zakresu programatorów uniwersalnych. Umożliwia on zaprogramowanie pamięci (EPROM, EEPROM, Flash EEPROM, serial Flash, NVRAM), układów PLD (między innymi firm Atmel, AMD-Vantis, Cypress, ICT i Lattice) oraz mikrokontrolerów produkcji firmy Atmel, Cypress, Microchip, Philips, Silicon Laboratories i wielu innych. Całkowita liczba obsługiwanych układów wynosi 27961 i mogą one pochodzić od 212 producentów. Pozostałe funkcjonalności i parametry urządzenia SmartProg2 są takie same jak w przypadku programatora MEMprog2. Identyczne są wymiary przyrządu (160 mm x 95 mm x 35 mm), jego waga (500 g), wyposażenie zestawu (zasilacz, przewód USB, przewód ISP, podstawka, płyta CD), opcje programowania (z wykorzystaniem podstawki ZIF-40, dodatkowych adapterów lub w systemie – ISP) oraz komunikacja z komputerem (USB). Zdjęcie programatora SmartProg2 przedstawiono na rysunku 3. Dodatkowe informacje o urządzeniu dostępne są na stronie producenta.

Rys. 3. Programator SmartProg2

Rys. 3. Programator SmartProg2

 

O autorze