Przegląd programatorów Elnec z oferty TME

BeeProg+, BeeProg2

BeeProg+ to drugi po SmartProg2 programator uniwersalny firmy Elnec. Urządzenie cechuje się dużą funkcjonalnością i wysoką wydajnością. Układy, które można za jego pomocą zaprogramować to pamięć (EPROM, EEPROM, Flash EEPROM, NAND Falsh, LBA-NAND, mDOC H3, FRAM, MRAM, NVRAM, PROM, serial EEPROM, serial Flash, 1-wire EEPROM), układy PLD (głównie firm Altera, Lattice, Xilinx), układy FPGA (np. firm Actel, Lattice, Xilinx), mikrokontrolerów (między innymi firm Atmel, Chipcon, Cypress, Microchip, Motorola, NXP, Renesas, STMicroelectronics, Texas Instruments) i wiele innych. W sumie urządzenie to może zaprogramować 65096 różnych układów 281 producentów. Dużą zaletą programatora BeeProg+ jest krótki czas programowania. Przykładowo czas potrzebny do zapisu pamięci 64 Mbit NOR Flash jest krótszy niż 46 sekundy, a zapis pamięci 1 Gbit NAND Flash nie przekracza 120 sekund. Takie wyniki przyrząd ten zawdzięcza swojej konstrukcji, która oparta została na wydajnym układzie FPGA. Programowanie układu wykonywane jest za pośrednictwem przystawki ZIF-48, kompatybilnych adapterów lub w metodą ISP. Programator ma możliwość komunikowania się z komputerem za pomocą interfejsu USB lub LPT. Istnieje możliwość podłączenia do jednego komputera wielu programatorów poprzez porty USB, przy czym każdy z nich będzie pracował niezależnie. Na wyposażeniu kompletnego zestawu znajduje się programator,  przewody (USB, ISP i zasilający), podstawki oraz płyta CD. Całkowite wymiary programatora to 195 mm x 140 mm x 55 mm. Jego waga wynosi 0.9 kg. Zdjęcie urządzenia przedstawiono na rysunku 4. Więcej informacji na temat BeeProg+ znajduje się na stronie producenta.

Rys. 4. Programator BeeProg+

Rys. 4. Programator BeeProg+

 

BeeProg2 to ulepszona wersja programatora BeeProg+. Urządzenie oferuje wyższe prędkości programowania pamięci o dużych pojemnościach, co przekłada się na krótsze czasy programowania. Dla porównania, programator BeeProg+ zaprogramuje pamięć 64 Mbit NOR Flash w czasie krótszym niż 9 sekund, a pamięć 1 Gbit NAND Flash w mniej niż 70 sekund. Zdjęcie programatora przedstawiono na rysunku 5. Szczegółowe dane produktu znajdują się na stronie producenta.

Rys. 5. Programator BeeProg2

Rys. 5. Programator BeeProg2

 

BeeHive204, BeeHive208S

Seria BeeHive to najbardziej zaawansowane programatory uniwersalne w ofercie firmy Elnec. Programator BeeHive204 to konstrukcja, która została zbudowana w oparciu o cztery urządzenia BeeProg2. Każdy z modułów może pracować niezależnie. Parametry programatora są po części takie same, a po części zbliżone do parametrów BeeProg2: obsługa 64638 układów 280 producentów, programowanie z wykorzystaniem podstawek ZIF-48, dodatkowych adapterów lub w systemie – ISP,  komunikacja z komputerem przez interfejs USB, krótki czas programowania (poniżej 9 sekund dla pamięci 64Mbit NOR Flash, mniej niż 70 sekund dla pamięci 1Gbit NAND Flash). Istnieje możliwość podłączenia do komputera do dwóch programatorów BeeHive204. Zestaw składa się z programatora, przewodów (4 x ISP, USB, zasilający), pokrowca, podstawek i płyty CD. Gabaryty urządzenia to 361 mm x 234 mm x 56 mm, a waga wynosi 3.5 kg. Dodatkowe informacje o programatorze  BeeHive204 znajdują się na stronie internetowej producenta. Programator przedstawiono na rysunku 6.

Rys. 6. Programator BeeHive204

Rys. 6. Programator BeeHive204

 

Programator BeeHive208S, podobnie jak BeeHive204, jest zbudowany w oparciu o wiele połączonych ze sobą urządzeń BeeProg2, przy czym BeeHive208S  integruje w sobie aż osiem takich bloków programujących. Całością przyrządu steruje wbudowany komputer z systemem operacyjnym Windows XP Embedded. Wymiary programatora to 625 mm x 465 mm x 115 mm, a waga to 14.9 kg. Informacje o urządzeniu dostępne są na stronie internetowej firmy Elnec. Zdjęcie programatora przedstawiono na rysunku 7.

Rys. 7. Programator BeeHive208S

Rys. 7. Programator BeeHive208S

 

Wszystkie programatory firmy Elnec mogą działać pod systemem operacyjnym Microsoft Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003/VISTA/7. Producent udziela gwarancji dla opisanych tu produktów (do trzech lat). W cenie kosztu każdego programatora ujęta jest również możliwość bezpłatnego zaktualizowania oprogramowania przez Internet oraz skorzystania z pomocy technicznej online. Każdy programator posiada certyfikaty CE.

Różnorodność programatorów oferowanych przez firmę Elnec pozwala na optymalny wybór urządzenia pod kątem jego zastosowania. Programatory SEEprog, MEMprog2 i SmartProg2 to urządzenia będące dobrym rozwiązaniem do użytku przez osoby prywatne, w laboratoriach oraz na uczelniach. Programatory BeeProg+ i BeeProg2 dobrze sprawdzą się w firmach projektowych oraz firmach serwisujących urządzenia elektroniczne. Z kolei BeeHive204 i BeeHive208S to programatory przewidziane przede wszystkim dla zakładów produkcyjnych. W każdym przypadku produkty firmy Elnec cechują się bardzo atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny.

Produkty firmy Elnec dystrybuuje w Polsce firma TME Sp. z o.o., ul. Ustronna 41, 93-350 Łódź, tel.: 42 645 55 55, fax: 42 645 55 00, e-mail: dso@tme.pl, www.tme.pl.

O autorze