Freescale Kinetis KwikStik: Cortex-M4 dla każdego

 

 

 

 

 

Firma Freescale Semiconductor bardzo poważnie podeszła do szerokiego promowania swoich mikrokontrolerów z rodziny Kinetis, co objawia się dostępnością w wielu sklepach „za rogiem” doskonale wyposażonego zestawu uruchomieniowego o nazwie KwikStik. Oszałamiający jest nie tylko zastosowany w nim mikrokontroler (z Cortex-M4 w środku!), ale także wyposażenie zestawu (świetne!) i cena (malutka!).

KwikStik na pierwszy rzut oka nie wygląda na zestaw uruchomieniowy: z wyglądu przypomina raczej efektowny gadżet (fotografia 1), zamknięty w intrygującej wyglądem „obudowie” w postaci silikonowego, elastycznego pokrowca. Nowatorski wygląd Kwiksitka może odstraszać elektroników lubiących klasyczne rozwiązania, ale na pewno przyciągnie ich wyposażenie zestawu, które jest zdecydowanie ponadstandardowe. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że „sercem” zestawu jest jeden z „najgorętszych” wyrobów z oferty Freescale – mikrokontroler z rodziny Kinetis (rdzeń Cortex-M4) – silniejszych zachęt do wypróbowania możliwości Kwikstika nie potrzeba.

 

Fot. 1. Wygląd zestawu KwikStik K40

Fot. 1. Wygląd zestawu KwikStik K40

 

 

W skład standardowego wyposażenia płytki ewaluacyjnej Kwikstik wchodzi monochromatyczny wyświetlacz LCD składający się z 306 segmentów, sterowany bezpośrednio przez sterownik wbudowany w mikrokontroler z podrodziny K40X256 (wyposażenie poszczególnych podrodzin mikrokontrolerów Kinetis pokazano na rysunku 2), który jest wykorzystywany także w module CPU oznaczonym symbolem TWR-K40X256-KIT zestawu Tower.

 

Rys. 2. Rodzina mikrokontrolerów Kinetis firmy Freescale

Rys. 2. Rodzina mikrokontrolerów Kinetis firmy Freescale

 

 

Budowa mikrokontrolerów z podrodziny K40

 

 

 

Użytkownik zestawu Kwikstik ma do dyspozycji 256 kB pamięci Flash wbudowanej w mikrokontroler. Zastosowano w nim rzadko spotykany typ pamięci Flash, noszący firmową nazwę FlexMemory, która jest wykonywana w technologii TFS (Thin Film Storage) o wymiarze charakterystycznym 90 nm. Charakteryzuje się możliwością pracy przy napięciach zasilania dochodzących do 1,71 V, a deklarowany przez producenta czas dostępu do danych nie przekracza 30 ns (co ma znaczenie, ze względu na wysoką – 100 MHz – częstotliwość taktowania CPU).

 

W skład zestawu Kwikstik wchodzą:

 • płytka z mikrokontrolerem K40X256 i wyposażeniem opisanym w artykule,
 • silikonowe „opakowanie” płytki,
 • kabel USB,
 • pyta DVD z pakietem oprogramowania:
  • systemem operacyjnym Freescale MQX RTOS
  • IAR Embedded Workbench (wersja do 32 kB)
  • Keil MDK (wersja do 32kB)
  • Green Hills Software MULTI IDE (wersja ewaluacyjna)

 

Do pobrania

O autorze