Mikrokontrolery Freescale Kinetis ze zintegrowanym kontrolerem graficznych wyświetlaczy LCD

 

 

 

Firma Freescale wprowadziła na rynek nowe mikrokontrolery z rodziny Kinetis K70 z wbudowanym kontrolerem graficznych wyświetlaczy LCD. Układy te mają docelowo znaleźć zastosowanie w aplikacjach, które wymagają zaawansowanego graficznego interfejsu użytkownika oraz komunikacji w wielu standardach połączeń. Realizacja wszystkich tych funkcjonalności za pomocą jednego układu umożliwia obniżenie kosztów produkcji i zużycia energii projektowanych urządzeń w porównaniu do rozwiązań opartych na wielu układach.

Interfejsy użytkownika wykorzystujące graficzne wyświetlacze LCD szybko zastępują te oparte na tradycyjnych wyświetlaczach diodowych LED oraz wyświetlaczach segmentowych.  Rodzina mikrokontrolerów Kinetis K70 jest idealnym rozwiązaniem dla graficznych wyświetlaczy LCD dzięki wbudowanemu układowi sterownika wyświetlaczy graficznych LCD oraz pamięci Flash 1 MB i SRAM 128 kB. Umożliwia to sterowanie panelami LCD z 8-bitową rozdzielczością QVGA, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i zwiększania złożoności projektu ze względu na dodatkowe zewnętrzne kontrolery oraz pamięciowe układy buforowania ramek. W razie potrzeby, z użyciem zewnętrznej pamięci mogą być też obsługiwane wyświetlacze z rozdzielczością do 24-bitów SVGA. Dzięki rdzeniowi ARM Cortex-M4 o częstotliwości taktowania 120/150 MHz i sprzętowej jednostce zmiennoprzecinkowej, rodzina K70 umożliwia wydajne przetwarzanie grafiki, sterowanie w czasie rzeczywistym oraz zapewnienie komunikacji zgodnej z popularnymi standardami interfejsów (SPI, I2C, I2S, UART, CAN, USB, Ethernet), co jest zwykle wymagane dla aplikacji HMI (Human Machine Interface – interfejs człowiek-maszyna).

Jednym z narzędzi przeznaczonych dla rodziny mikrokontrolerów Kinetis K70  jest program do przetwarzania grafiki PEG firmy Freescale. Dzięki niemu projektanci mogą szybko tworzyć wielowarstwowy, o wysokiej głębi kolorów, graficzny interfejs użytkownika (GUI), który współpracuje w czasie rzeczywistym z systemem operacyjnym aplikacji. Projektanci mogą także przenosić istniejące aplikacje PEG zaprojektowane dla innych mikrokontrolerów do wykorzystania z produktami rodziny K70 Kinetis. Narzędzie WindowBuilder dostarcza prosty interfejs z operacjami typu przeciągnij i upuść, który udostępnia układ ekranów GUI oraz kontrolki programowe w środowisku PC dokładnie tak, jak pojawiają się one na wyświetlaczu w wersji końcowej. Na podstawie przygotowanego projektu automatycznie generowany jest kod źródłowy w języku C++, który może być następnie skompilowany i włączony do aplikacji końcowej, co zmniejsza koszty i skraca czas wprowadzenia produktów na rynek.

Do tworzenia oprogramowania na mikrokontrolery Kinetis można wykorzystać środowiska programistyczne różnych firm: Freescale, IAR Systems, Keil, Atollic i Segger. Producent przygotował dla sowich nowych produktów kilka zestawów rozwojowych z serii Tower System: TWR-K70F120M,  TWR-K60F120M oraz TWR-LCD-RGB.

Egzemplarze mikrokontrolerów Kinetis K70 120 MHz z pamięcią Flash 1 MB są obecnie dostępne w obudowie 256-pinowej MAPBGA. Sugerowana cena jednostkowa wynosi 10.09 USD przy zamówieniach od 10 000 sztuk. Wprowadzenie do sprzedaży kolejnych mikrokontrolerów z rodziny K70  jest planowane na początek roku 2012. Moduł Tower System TWR-K70F120M jest już dostępny, moduły TWR-K60F120M i TWR-LCD-RGB będą dostępne w pierwszym kwartale 2012.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze