FAN6756 – kontroler PWM dla energooszczędnych zasilaczy

Coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące poboru mocy w urządzeniach takich jak notebooki, drukarki, telewizory i monitory LCD sprawiają, że projektanci potrzebują rozwiązań układowych, które umożliwią ograniczenie zużycia prądu urządzeń. Aby spełnić te rygorystyczne wymagania, potrzebne są dodatkowe układy lub urządzenia sterujące do zmniejszenia strat mocy, co powoduje znacznie wyższe koszty materiałowe, wydłuża listę potrzebnych elementów i zwiększa złożoność konstrukcji urządzeń. Aby pomóc projektantom sprostać wyzwaniu uzyskania niskiego poboru mocy projektowanych urządzeń, firma Fairchild Semiconductor opracowała kontroler PWM FAN6756, który przeznaczony jest do zastosowania w obwodach zasilania (zasilaczach impulsowych) wymagających bardzo niskiego poboru mocy w trybie standby.

W układzie FAN6756 zaimplementowana została technologia mWSaver, która umożliwia zmniejszenie strat mocy w trybie gotowości w obwodzie zasilania (poniżej 30 mW dla zasilania 230 VAC), bez konieczności stosowania dodatkowych układów scalonych. Jednym z elementów tej technologii jest rozwiązanie o nazwie Deep Burst Mode, która zmniejsza straty przełączania ze stanów bez obciążenia i niewielkiego obciążenia. mWSaver wykorzystuje również innowacyjną metodę rozładowania AX-CAP, która minimalizuje straty filtru tłumiącego zakłócenia elektromagnetyczne EMI, eliminując rezystory rozładowujące łączone równolegle z kondensatorem na wejściu filtru. Metoda ta umożliwia rozładowanie energii elektrycznej zgromadzonej w kondensatorze, gdy zasilanie zostanie odłączone, spełniając przy tym wymagania normy bezpieczeństwa IEC61010-1. Urządzenie ma również opatentowane zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

Układ FAN6756 jest dostępny w 8-pinowej obudowie SOP. Więcej informacji o układzie dostępnych jest na stronie producenta. Ceny układu zaczynają się od 0.71 USD przy zamówieniach hurtowych (od 1000 sztuk).

Dystrybutorem firmy Fairchild Semiconductor w Polsce jest Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze