Nowa wersja środowiska projektowego dla układów PSoC

PSoC Creator 2.0 to nowa wersja dostępnego bezpłatnie środowiska służącego do projektowania systemów elektronicznych realizowanych za pomocą układów typu Programmable System-on-Chip (PSoC) firmy Cypress Semiconductor. Łączy ono cechy środowiska programistycznego z graficznym interfejsem służącym od projektowania struktury sprzętowej z bloków i pozwala na jednoczesne projektowanie części sprzętowej i oprogramowania.

W odróżnieniu od mikrokontrolerów, układy typu PSoC pozwalają na dobór peryferiów potrzebnych w danym projekcie. Środowisko PSoC Creator ułatwia proces doboru i konfiguracji hardware’u za pomocą interfejsu graficznego pozwalającego na konstruowanie systemu ze zdefiniowanych wcześniej, przetestowanych i sparametryzowanych bloczków zebranych w katalogu. Proces projektowania sprowadza się do wyboru potrzebnych peryferiów, połączenia ich, ustawienia parametrów, doboru częstotliwości taktowania i konfiguracji wyprowadzeń.

Środowisko PSoC Creator ułatwia też proces programowania, dzięki automatycznemu generowaniu interfejsów programowych (API) dla wybranych w projekcie peryferiów. Środowisko jest wyposażone w nowoczesny edytor kodu, debuger oraz moduł zarządzania projektami i przestrzenią pracy. Nowością w wersji 2.0 jest możliwość integracji PSoC Creator z popularnym środowiskiem Keil uVision 4, co pozwala przyzwyczajonym do niego użytkownikom na pisanie kodu aplikacji w znanym im, sprawdzonym IDE.

Ciekawą możliwością środowiska jest tworzenie i wykorzystywanie bibliotek, nie tylko modułów programowych, ale też własnych konfiguracji sprzętowych oraz połączeń oprogramowania i sprzętu (np. blok pomiaru napięcia, składający się przetworników A/C, źródła referencyjnego i odpowiedniego kodu).

Pakiet PSoC Creator 2.0 pozwala na tworzenie systemów na układach rodzin PSoC 3 (opartej na architekturze 8051) i PSoC 5 (opartej na architekturze ARM Cortex-M3) firmy Cypress Semiconductor.

Środowisko można pobrać ze strony internetowej firmy Cypress Semiconductor. Szczegółowe informacje dotyczące tego narzędzia są również dostępne na stronie internetowej producenta.

O autorze