Niezwykłe możliwości dla inżynierów: polski ośrodek R&D firmy Energy Micro

Przedstawiamy wywiad z ?yvind Grotmolem, wiceprezydentem (VP of Simplicity) firmy Energy Micro SA, producenta energooszczędnych mikrokontrolerów EFM32 wyposażonych w rdzeń ARM Cortex-M3.

Pretekstem do rozmowy jest planowane otwarcie w Polsce ośrodka badawczo-rozwojowego, w którym Energy Micro chce opracowywać nowe rodziny energooszczędnych mikrokontrolerów EFM32 i transceiverów radiowych, przygotowywać dla nich oprogramowanie, a także prowadzić badania nad nowymi generacjami podzespołów energooszczędnych.

 

 

 

?yvind Grotmol, VP of Simplicity w firmie Energy Micro SA

 

Informacje o kwalifikacjach osób poszukiwanych do pracy przez Energy Micro są dostępne w ogłoszeniu.

uC: Jakie plany w najbliższych latach wiąże firma Energy Micro z Polską?
?G: Zdecydowaliśmy się na otwarcie Centrum Projektowego w Krakowie. Dotychczas wszystkie prace badawczo-rozwojowe prowadziliśmy w naszej głównej siedzibie w Oslo. Ponieważ nasza firma bardzo szybko się rozwija, postanowiliśmy rozszerzyć zespół projektowy o kolejnych inżynierów pracujących w innej części Europy.

uC: Dlaczego firma Energy Micro zdecydowała się na zlokalizowanie swojego biura w Krakowie?
?G: Polska jest atrakcyjną lokalizacją do prowadzenia biznesu z wielu powodów, z których dla nas najważniejsza była możliwość współpracy z wysoko wykwalifikowanymi inżynierami. Niebagatelnym atutem Krakowa jest łatwa komunikacja lotnicza z Oslo, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy, a także przynależność Polski do Unii Europejskiej.
Kilka miesięcy temu odwiedziłem krakowską AGH i byłem pod dużym wrażeniem osiągnięć grupy badawczej profesora Andrzeja Kosa zajmującej się projektowaniem układów scalonych. Skupiają się oni na badaniu i opracowywaniu niskomocowych struktur CMOS  oraz układów przystosowanych do pracy w niskich temperaturach, co jest zbieżne z kierunkami badań firmy Energy Micro, w wyniku których opracowaliśmy mikrokontrolery i transceivery radiowe o rekordowo małym poborze mocy.
Ostatnim argumentem przemawiającym za Krakowem był fakt, że jest to niezwykle piękne, ważne historycznie miasto, które swoimi atutami z łatwością przyciągnie inżynierów z całej Polski.

uC: Ile osób planujecie zatrudnić w Polsce?
?G: Na początek szukamy lidera nowego centrum projektowego oraz 5…10 specjalistów od programowania systemów embedded oraz projektowania układów scalonych. Jednym z ich zadań będzie stopniowe budowanie większego zespołu, aż do planowanego przez nas zatrudnienia około 50 specjalistów w ciągu dwóch lat.

uC: Energy Micro poszkuje do pracy także Regionalnego Szefa Sprzedaży – czy to znaczy, że w Polsce powstanie oficjalne biuro handlowe?
?G: Rzeczywiście, poszukujemy w Polsce także Szefa Sprzedaży na region Europy Wschodniej. Nie jest jeszcze pewne czy będzie on na stałe pracował w Polsce, a jego zadania nie są bezpośrednio powiązane z tworzonym ośrodkiem badawczo-rozwojowym. Obecnie sprzedażą produkowanych przez nas podzespołów zajmują się na terenie Polski dwie firmy dystrybucyjne: Codico i Avner Memec.

uC: Czym dokładnie będzie zajmować się tworzony przez Energy Micro ośrodek badawczo-rozwojowy w Krakowie?
?G: Zamierzamy utworzyć kilka zespołów inżynierskich, podobnie jak ma to miejsce w naszym ośrodku w Oslo. Największą, pod względem liczby zatrudnionych osób, częścią zespołu będą programiści systemów embedded, których zadaniem będzie tworzenie bibliotek programistycznych i stosów komunikacyjnych dla naszych układów radiowych, przede wszystkim dla aplikacji Bluetooth, IEEE802.15.4 i ZigBee. Kolejna duża grupa inżynierów będzie pracować nad nowymi rodzinami mikrokontrolerów i układów do torów radiowych. Jest prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości powstanie także zespół opracowujący noty aplikacyjne, zestawy ewaluacyjne oraz zajmujący się testowaniem i charakteryzacją nowych podzespołów.

uC: Które rodziny mikrokontrolerów z portfolio produkcyjnego Energy Micro będą promowane w Polsce?
?G: Zamierzamy promować wszystkie rodziny z serii EFM32: Gecko, Tiny Gecko, Giant Gecko oraz Leopard Gecko, których łącznie oferujemy ponad 180 typów. W niedalekiej przyszłości postaramy się przybliżyć konstruktorom w Polsce także nowe układy z serii EFR4 Draco. Planujemy wdrożenie do produkcji 66 typów układów SoC zintegrowanych z transceiverami radiowymi. Wszystkie wymienione przeze mnie układy łączy rekordowa energooszczędność: mogą pracować na zasilaniu bateryjnym ponad 4-krotnie dłużej od odpowiedników produkowanych przez firmy konkurencyjne.

uC: Czy planujecie w najbliższym czasie wdrożenie do produkcji mikrokontrolerów z rdzeniami innymi ni z Cortex-M3?
?G: Pracujemy nad poszerzeniem naszej oferty, prawdopodobnie także w kierunku implementacji w naszych mikrokontrolerach ostatnio bardzo modnych rdzeni Cortex-M4, ale o rozmowę o konkretach musimy odłożyć na później.

O autorze