µCLinux – teraz także dla mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M3

Firmy Energy Micro i Pengutronix zaprezentowały nową wersję jądra systemu operacyjnego µClinux, które zostało zoptymalizowane pod kątem efektywnego wykorzystania rdzenia ARM Cortex-M3. Zdaniem obu tych firm µClinux jest najbardziej energooszczędnym systemem operacyjnym Linux przeznaczonym do systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM Cortex-M3. W ofercie firmy Energy Micro znajdują się mikrokontrolery z rodziny Gecko (Leopard Gecko i Giant Gecko), które obecnie mogą posłużyć jako platforma sprzętowa dla systemu µClinux.

Nowy µClinux bazuje na ostatniej wersji jądra linuxa oznaczonej numerem 3.2. Zastosowanie tego rozwiązania we własnych projektach daje inżynierom możliwość redukcji kosztów i skrócenie czasu wdrożenia produktów na rynek. Zalety te wynikają z całkowitej otwartości kodu źródłowego. Dodatkowo system zachowuje niski pobór prądu (rzędu 1.6 mA w trybie bezczynności), co ma znaczenie w urządzeniach z zasilaniem bateryjnym.

µClinux to specjalna odmiana linuxa – przeznaczona dla mikrokontrolerów bez jednostek zarządzania pamięcią (MMU – Memory Management Unit). System operacyjny oferowany przez Pengutronix to doskonała platforma dla systemów wbudowanych wyposażona w bogaty zbiór bezpłatnych bibliotek i podstawowych usług systemowych. Dzięki dość dużej elastyczności linuxa projektanci mogą wybierać, które funkcjonalności mają być włączone, a które nie. Pozwala to na tworzenie rozwiązań systemowych dedykowanych dla konkretnych zastosowań i potrzeb.

Korzystanie z µClinux daje projektantom łatwy dostęp do gotowych rozwiązań takich jak stos protokołów TCP/IP, system plików czy zaawansowany mechanizm wielozadaniowości.  Gotowymi rozwiązaniami, które cieszą się dość szerokim zastosowaniem jest wydajny serwer www oraz dedykowana powłoka sh. Użytkownicy systemu mogą również skorzystać z szerokiej gamy wolnego oprogramowania, w tym sterowników dostępnych dla systemu, co czyni całość solidną i przenośną platformą. System µClinux jest używany zarówno w prostych jak i zaawansowanych urządzeniach, takich jak: routery, urządzenia CCTV, DVD, odtwarzacze MP3, VoIP, skanery czytniki kart.

O autorze