Miniaturowe generatory sygnału zegarowego od Silicon Labs

 

 

 

Firma Silicon Laboratories opracowała najmniejsze na rynku konfigurowalne generatory zegara, cechujące się także najmniejszym poborem mocy. Układy te są przeznaczone do niewielkich i niedrogich systemów wbudowanych oraz elektroniki użytkowej, takiej jak przenośne odtwarzacze multimedialne, przemysłowe czujniki i systemu monitoringu, przenośne systemy nawigacji, zestawy słuchawkowe, kamery cyfrowe i inne przenośne urządzenia wymagające niskiego poboru mocy.

Układy Si512xx, w zależności od modelu, mogą oferować do trzech wyjść sygnału LVCMOS o częstotliwościach z zakresu od 3 MHz do 200 MHz, a każde wyjście umożliwia niezależny wybór jednego z czterech poziomów sygnału w zależności od pojemności i długości ścieżek występujących  na płytce PCB. Taka funkcjonalność w pojedynczym układzie pozwala projektantom na zmniejszenie liczby elementów występujących w systemie, a przez to również kosztów produkcji.

Układy Si512xx oferowane są w miniaturowych, kwadratowych obudowach o powierzchni 1.7 mm2, przez co zajmują do 80% mniej miejsca, niż typowe zegary. Dzięki małym gabarytom obudowy, systemy w których klasyczne rozwiązania zegarowe zastąpione zostaną generatorami zegarowymi firmy Silicon Laboratories mogą znacząco zmniejszyć swoje rozmiary poprzez zaoszczędzenie powierzchni płytki PCB.

Kolejnym atutem generatorów zegarowych firmy  Silicon Laboratories jest niski pobór prądu. Układy Si512xx i zużywają nawet do 60% mniej energii niż rozwiązania konkurencyjne.

W układach Si512xx zastosowano konfigurowalny system generacji zegara o rozproszonym widmie, który pozwala zminimalizować interferencję elektromagnetyczną. Modulacja częstotliwości pozwala projektantom na redukcję zakłóceń elektromagnetycznych poprzez rozpraszanie energii w szerokim paśmie częstotliwości, tym samym zmniejszając maksymalną wartość sygnału na częstotliwości podstawowej i jej harmonicznych. Dodatkowo układy Si512xx umożliwiają dalszą redukcję zakłóceń poprzez wybór przebiegu narastających zboczy sygnału. Rodzina Si512xx może zostać fabrycznie ustawiona na konkretny profil widma i zboczy sygnału, parametry, rodzaje modulacji i częstotliwości, zgodnie ze specyfikacją podaną przez klienta. Pozwala to skonfigurować wybraną częstotliwość wyjściową, sygnały kontrolne i napięcie generatora.

Produkty z serii Si512xx są dostępne w 6-pinowych obudowach TDFN (1.4 mm x 1.2 mm), 8-pinowych TDFN (1.4 mm x 1,6 mm) oraz 8-pinowych obudowach TSSOP. Ceny przy zamówieniach 50.000 sztuk zaczynają się od 0.32 USD za generatory zegara o dwóch wyjściach.  Oprócz układów dostępne są także płytki testowe: Si51210-EVB dla 6-pinowych modeli TDFN, Si51211-EVB dla 8-pinowych TDFN oraz Si51219-EVB dla 8-pinowych modeli TSSOP. Ich sugerowana cena sprzedażywynosi 50 USD. Więcej informacji o układach z rodziny Si512xx można odnaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze