Zwiększona odporność na zakłócenia kontrolerów ekranów dotykowych TrueTouch Gen4

 

TrueTouch Gen4 to rodzina kontrolerów ekranów dotykowych firmy Cypress Semiconductor. W nowych układach z tej serii zastosowano innowacyjną technologię Tx-Boost, dzięki której zwiększono trzykrotnie współczynnik sygnału do szumu (SNR) bez konieczności stosowania zewnętrznych filtrów.

Kontrolery TrueTouch Gen4, oparte na rdzeniu ARM, cechują się bardzo szybkim odświeżaniem (400 Hz), częstotliwością skanowania (1 kHz) i bardzo dobrą liniowością, pozwalającą na obsługę skomplikowanych gestów, takich jak rysowanie dwoma palcami na raz czy przewijanie kilkoma palcami, także na brzegach ekranu. Układy charakteryzują się rozdzielczością odczytu 0.2 mm i pobierają 2 mW mocy.

Kontrolery TrueTouch Gen4 są ponadto wyposażone w mechanizmy ograniczania wpływu szumu ekranu (Display Armor) i ładowarki (Charger Armor). Ten pierwszy pozwala zrezygnować ze stosowanej często warstwy szklanej i powietrznej izolacji (o łącznej grubości 0.8-1.0 mm) między ekranem i czujnikiem dotykowym, zmniejszając koszty całego urządzenia i jego grubość. Kontrolery generacji 4 oraz trzeciej (Gen3) są przy tym niewrażliwe na wodę na powierzchni ekranu, pozwalają na współpracę z rysikiem grubości 1 mm oraz na pracę bezdotykową w odległości do 10 mm od ekranu.

TrueTouch Gen4 jest rozwiązaniem jednoukładowym, co znacznie ogranicza liczbę wymaganych elementów systemu, pozwala zaoszczędzić powierzchnię płytki PCB projektu,  upraszcza projektowanie i zmniejsza koszty produkcji. Cechy te oraz niski pobór prądu układów TrueTouch Gen4 predysponują je do użycia przede wszystkim w interfejsach użytkownika urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. Szczegółowe informacje o wszystkich generacjach kontrolerów TrueTouch można znaleźć na stronie internetowej producenta.

 

 

O autorze