Miniaturowe diody Schottky’ego od NXP

 

 

 

Firma NXP Semiconductors zaprezentowała nową rodzinę diod Schottky’ego o niskim napięciu przewodzenia w miniaturowych obudowach, przeznaczonych do urządzeń mobilnych. Ich wymiary to zaledwie 1.6 mm x 0.8 mm, a wysokość 0.37 mm.

Nowe plastikowe obudowy DFN1608D-2 (SOD1608) są najmniejszymi na rynku, zdolnymi przewodzić prąd do 1.5 A. Seria produktów składa się z sześciu modeli diod prostowniczych z barierą Schottky’ego: trzy o napięciu przebicia 20 V zoptymalizowane pod kątem bardzo niskich napięć przewodzenia (od 410 mV) oraz trzy o napięciu 40 V zapewniające bardzo mały prąd wsteczny. Średni prąd przewodzenia zawiera się w przedziale od 0.5 do 1.5 A.

Poza oszczędnością powierzchni, nowe diody Schottky’ego od NXP umożliwiają również pracę ze znacznymi mocami dzięki wydajnemu radiatorowi na spodzie obudowy. Bardzo niskie napięcie przewodzenia diod Schottky’ego obniża pobór energii, tym samym wydłużając czas pracy baterii w urządzeniach mobilnych. Typowe zastosowania diod obejmują ładowanie baterii, podświetlanie ekranu, zasilacze impulsowe oraz konwertery napięcia dla niewielkich urządzeń przenośnych. Modele pracujące z prądami 1.5 A mogą sprawdzić się również w większych urządzeniach, takich jak tablety.

Nowe diody firmy NXP są również wygodne dla producentów urządzeń ze względu na nietypowe kontakty boczne obudów pokryte cienką warstwą metalu zabezpieczającą przed utlenianiem, dzięki czemu zawsze możliwe jest lutowanie z boku. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, w których lutowane kontakty znajdują się tylko na spodzie obudowy, kontakty boczne w tych modelach umożliwiają wykonanie płaskich płytek PCB o bardzo małej grubości. Możliwość lutowania z boku ułatwia także sprawdzenie poprawności wykonania spawu. Eliminacja konieczności badania połączeń za pomocą zaawansowanych i drogich urządzeń wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie sprawia, że proces produkcji z wykorzystaniem nowych diod firmy NXP staje się znacznie tańszy.

Najważniejsze cechy diod DFN1608D-2:

  • Średni prąd przewodzenia do 1.5 A
  • Napięcie przebicia do 40 V
  • Niskie napięcie przewodzenia od 410 mV
  • Mały prąd wsteczny
  • Zgodność z normą AEC-Q101
  • Małe wymiary (1.6 x 0.8 mm), pozbawiona wyprowadzeń plastikowa obudowa SMD DFN1608D-2
  • Cienkie kontakty boczne do lutowania
  • Wysokość obudowy 0.37 mm

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze