Niskonapięciowe czujniki temperatury firmy Maxim

 

Firma Maxim poinformowała o opracowaniu nowych cyfrowych czujników temperatury MAX31722/MAX31723 z wbudowanym termostatem. Komunikacja czujników z układem sterującym (np. mikrokontrolerem) odbywa się przy użyciu interfejsu SPI lub interfejsu wykorzystującego trzy linie sygnałowe. Podczas gdy większość konkurencyjnych czujników  temperatury wymaga napięcia zasilania na poziomie co najmniej 2.7 V, czujniki MAX31722/MAX31723 mogą być zasilane już od napięcia 1.7 V. Niskie napięcie zasilania w połączeniu z małym poborem prądu w stanie uśpienia (standby mode) o wartości 2.4 µA czynią nowe czujniki firmy Maxim doskonałym rozwiązaniem dla aplikacji, które muszą cechować się energooszczędnością (np. urządzenia zasilane z baterii).

Interfejs komunikacyjny pozwala zarówno na odczyt danych z czujnika (pomiary temperatury), jak również na zapis danych do czujnika. Zapis umożliwia dokonanie konfiguracji rozdzielczości pomiaru w zakresie od 9 do 12 bitów (od 0.5°C do 0.0625°C), co pozwala na optymalne dopasowanie działania czujnika do potrzeb aplikacji, w której został zintegrowany. Dokładność pomiaru wynosi  ±2.0°C dla czujnika MAX31722 i 0.5°C dla czujnika MAX31723.

Dodatkową funkcjonalnością, w którą wyposażone są czujniki firmy Maxim, jest możliwość działania czujnika zgodnie z zasadą termostatu. Tryby pracy termostatu, jak również wysoki i niski próg temperatury, według których ustalana jest wartość wyjścia termostatu,  zapisywane są w wewnętrznej pamięci czujnika. Pamięć ta jest nieulotna (jej wartość nie kasuje się po wyłączenia napięcia zasilania), dzięki czemu nie trzeba konfigurować parametrów pracy czujnika podczas każdego uruchomienia urządzenia, w którym znajduje się czujnik. Cecha ta zwiększa niezawodność całego systemu, gdyż zapobiega utracie danych konfiguracyjnych w sytuacji nieprzewidzianego przerwania zasilania.

Oba czujniki mogą działać w trybie pojedynczego pomiaru, jak również w trybie pomiaru ciągłego. Tryb pojedynczy pozwala na ograniczenie poboru prądu poprzez usypianie czujnika i budzenie go tylko w momencie konieczności wykonania pomiaru temperatury. Pomiar ciągły umożliwia z kolei samodzielną pracę czujnika, co pozwala na odciążenie z części zadań układu sterującego czujnikiem.

Czujniki MAX31722/MAX31723 mogą być zasilane napięciem od 1.7 V do 3.7 V włącznie i są dostosowane do pracy w przedziale temperatury od -55°C to +125°C. Oba produkty są dostępne w 8-pinowej obudowie typu µMAX. Sugerowana cena czujników to 0.79 USD dla układu MAX31722  i 1.44 USD dla układu MAX31723 (zamówienia w wysokości co najmniej 1000 sztuk). Więcej o nowych czujnikach temperatury firmy Maxim można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze