Zestaw rozwojowy dla mikrokontrolerów PIC i języka programowania Flowcode

Portal internetowy element14 wraz z firmą Microchip zaprezentowały zestaw rozwojowy PIC18F26J50 EVK do nauki programowania mikrokontrolerów PIC w języku Flowcode. Flowcode to jeden z najbardziej zaawansowanych graficznych języków programistycznych dla mikrokontrolerów. Wielką zaletą tego języka jest możliwość szybkiego tworzenia oprogramowania nawet dla skomplikowanych i rozbudowanych systemów elektronicznych bez konieczności posiadania dużego doświadczenia z zakresu programowania. Flowcode oferuje automatyczne generowanie kodu dla układów z rodziny PIC: PIC12, PIC16, PIC18, PIC24 oraz dsPIC. Projektanci korzystać mogą ze zbioru sterowników dla: peryferii (np. przetwornika A/C, timera PWM), interfejsów komunikacyjnych (np. I2C, SPI, UART) oraz stosów protokołów (np. TCP/IP, Zigbee). Flowcode współpracuje z kompilatorem HI-TECH oraz programatorem PICkit.

Na zestaw PIC18F26J50 EVK składa się przede wszystkim płytka ewaluacyjna, na której umieszczony został 8-bitowy mikrokontroler PIC18F26J50 o wydajności 12 MIPS. Układ wyposażony jest w 64 kB pamięci Flash, 3776 B pamięci RAM, 10-kanałowy przetwornik A/C o rozdzielczości 10 bit, dwa komparatory analogowe, kontroler odczytu stanu przycisków pojemnościowych, liczniki, zegar RTC oraz interfejsy komunikacyjne, w tym USART, SPI, I2C i USB. Mikrokontroler może być zasilany napięciem od 2 V do 3.6 V i jest dostosowany do pracy w zakresie temperatur od -40°C do 85°C. Firma Microchip oferuje układ w 28-nóżkowej obudowie SPDIP. PIC18F26J50 jest przeznaczony głównie do aplikacji wymagających taniego mikrokontrolera o niskim poborze prądu  z interfejsem USB. Oprócz mikrokonontrolera PIC18F26J50, na płytce znajduje się gniazdo interfejsu ICSP (do programowania), gniazdo USB, gniazdo dla programatora PICKIT, złącze zasilające, dwa przyciski, osiem diod LED, przycisk pojemnościowy, potencjometr i czujnik temperatury. Wymiary płytki to 88 mm x 52 mm.

Cały zestaw PIC18F26J50 EVK składa się z opisanej płytki, przewodu USB oraz płyty z oprogramowaniem i dokuemntacją techniczną. Zestaw można nabyć za pomocą strony internetowej firmy Farnell w cenie około 140 zł. Więcej informacji dostępnych jest na stronie portalu element14.

O autorze