Nowe mikrokontrolery Kinetis o niskim poborze prądu

 

Firma Freescale ogłosiła dostępność nowych mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M4 z serii K10 i K20, cechujących się najniższym poborem prądu wśród całej rodziny Kinetis, do której należą. Zużycie prądu nowych mikrokontrolerów wynosi 190 nA w trybie pracy VLLS0 stop mode. Podczas normalnej pracy (run mode) układy pobierają 270 µA/MHz.

Nowe mikrokontrolery K10 i K20 mogą pracować z częstotliwością do 50 MHz, co jest nowością, gdyż dotychczasowe układy Kinetis charakteryzowały się częstotliwością pracy do 100 MHz, 120 MHz lub 150 MHz (w zalezności od modelu). Cecha ta w połączeniu z bogatym zestawem peryferii i małą obudową czyni nowe układy Kinetis dobrym rozwiązaniem dla aplikacji, które muszą charakteryzować się niską ceną, małymi rozmiarami i niskim poborem prądu. Przykładowe zastosowania mikrokontrolerów to moduły wejścia/wyjścia dla systemów automatyki przemysłowej, przenośne przyrządy medyczne, mikrofony USB, słuchawki do gier i sieci inteligentne.

Serie mikrokontrolerów Kinetis K10 i K20 współpracują z szeroką gamą narzędzi programowych – zarówno autorstwa firmy Freescale (np. system operacyjny czasu rzeczywistego MQX, środowisko programistyczne CodeWarrior z narzędziem Processor Expert, stosem USB itp.), jak również z szeregiem narzędzi innych producentów. W celu ułatwienia projektantom budowy prototypów urządzeń wykorzystujących mikrokontrolery z serii K20, firma Freescale przygotowała płytkę rozwojową TWR-K20D50M, która może zostać zintegrowana z innymi płytkami opracowanymi zgodnie z ideą modułowej platformy Tower System, bądź może zostać użyta jako samodzielny zestaw uruchomieniowy.

Mikrokontrolery K10 i K20 w obudowie LQFP-64 i QFN-32 są już dostępne w formie próbek. Rozpoczęcie produkcji masowej jest planowane od kwietnia 2012 roku w cenie od 0.99 USD (zamówienia w wysokości 10000 sztuk). Układy w obudowach QFN-48, LQFP-48 i MAPBGA-64 będą dostępne pod koniec pierwszego kwartału 2012 roku. Seria mikrokontrolerów K10 i K20 objęta jest programem gwarantującym produkcję tych układów przez minimum 10 lat. Więcej informacji dotyczących tych układów można znaleźć na stronie internetowej firmy Freescale: K10, K20.

O autorze