Nowy układ do pomiaru mocy od firmy Maxim

Teridian 78M6631 to nazwa zaprezentowanego przez firmę Maxim układu typu System-on-Chip służącego do pomiarów mocy w przemysłowych systemach zasilanych trójfazowo. Pozwala on na pomiary współczynnika mocy, zniekształceń harmonicznych, zaników napięcia i wykrywanie awarii. Cechuje się przy tym bardzo dobrą dokładnością pomiarów w szerokim zakresie mierzonych wartości, co pozwala na uproszczenie całego systemu pomiarowego i zmniejszenie strat termicznych oraz pasożytniczych.

Układ 78M6631 jest oparty na rdzeniu kompatybilnym z 8051, pracującym z częstotliwością 10 MHz i używa technologii Single Converter Technology, która wykorzystuje 22-bitowy przetwornik sigma-delta i 32-bitową jednostkę obliczeniową do przetwarzania próbkowanych sygnałów. Zintegrowany rdzeń oraz wbudowana pamięć Flash o pojemności 128 kB dają możliwość konfiguracji układu, postprocessingu i formatowania danych oraz połączenia z układem zewnętrznym (np. mikrokontrolerem) poprzez interfejs UART lub SPI, a także sterowania diodami LED.

Interfejs pomiarowy stanowi sześć wejść analogowych. 78M6631 wykonuje pomiary z błędem mniejszym niż 0.5% w zakresie dynamiki 2000:1, niezależnie od zmian temperatury i spełnia normę IEC 62053/ANSI C12.20. Na wyposażeniu układu jest źródło napięcia odniesienia o wahaniach mniejszych niż 40 ppm/°C.

Firmware dostarczany przez producenta zawiera procedury dokonujące pomiarów i przeliczeń: prądów i napięć RMS, mocy czynnej, biernej i pozornej, prądów i napięć składowych harmonicznych, częstotliwości oraz współczynnika mocy, a także procedury kalibracyjne obliczające kompensację fazy.

78M6631 może być zasilany napięciem z przedziału od 3.0 V do 3.6 V i został dostosowany do pracy w zakresie temperatury od -40 do +85°C. Układ oferowany jest w 56-pinowej obudowie QFN w cenie od 5.78 USD przy zamówieniach w wysokości co najmniej 1000 sztuk. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej firmy Maxim. Dodatkowo producent przygotował dla swojego nowego produktu zestaw ewaluacyjny 78M6631-EVM-1.

O autorze