NKK SmartSwitch: przycisk z elektroniczną etykietą
Projekt PCB wykonany za pomocą AltiumDesigner 10
Wygląd przycisku SmartSwitch ICS15ANP4 z oferty japońskiej firmy NKK pokazano (w przekroju) na fotografii 1. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych przycisków z tej rodziny, wyposażony w kolorowy wyświetlacz OLED o wymiarach matrycy 64×48 punktów, na którym można wyświetlać obrazy w 65536 lub 256 kolorach, w zależności od wybranego trybu pracy interfejsu.
Fot. 1. Wygląd i budowa wewnętrzna przycisku SmartSwitch ICS15ANP4
Podstawowe cechy i parametry przycisku ICS15ANP4: Sekcja OLED
Sekcja przełącznika
|
Firma NKK produkuje także inne, niż prezentowany w artykule, warianty SmartSwitchy wyposażone w kolorowe i monochromatyczne wyświetlacze LCD z podświetlaniem, o wymiarach matryc 36×24 lub 64×32 punkty. Konstruktorzy preferujący rozwiązania bazujące na OLED mają do dyspozycji alternatywne do ICS15ANP4 przełączniki oznaczone symbolem ISC01P o wymiarach kolorowego wyświetlacza 52×36 punkty. Oprócz przycisków chwilowych w rodzinie SmartSwitch dostępne są także przełączniki typu „rocker”, w każdej wersji styki przełączników są pokrywane złotem.
Matryce OLED zastosowane w przełącznikach mogą wyświetlić maksymalnie 65536 kolorów (w 16-bitowym trybie pracy interfejsu szeregowego, R/G/B=5/6/5b) lub 256 (w 8-bitowym trybie pracy interfejsu szeregowego, R/G/B=2/3/3b), co pozwala dobrać jakość wyświetlania do możliwości systemu sterującego i wymogów użytkownika.
Obrazy są wpisywane do pamięci kontrolera OLED poprzez jednokierunkowy interfejs SPI, którego prędkość pracy (częstotliwość taktowania może wynosić 6,66 MHz), przy uwzględnieniu niewielkich wymiarów matrycy obrazu, umożliwia wyświetlanie animacji lub filmów w czasie rzeczywistym.
Aplikacja przycisku ICS15ANP4 z mikrokontrolerem STM32 została opisana w artykule. |
Rys. 2. Schemat blokowy przycisku ICS15ANP4
Schemat blokowy prezentowanego w artykule przycisku SmartSwitch pokazano na rysunku 2. Jak widać, zintegrowano w nim kompletny sterownik OLED z pamięcią RAM dla obrazu, sterownikami punktów RGB, generatorami taktującymi i jednokierunkowym interfejsem SPI. Dzięki kompletnemu wyposażeniu wewnętrznemu, SmartSwitche wymagają do poprawnej pracy niewielu elementów dodatkowych, kłopotliwe jest jedynie wykonanie przetwornicy podnoszącej napięcie z 3,3 VDC do ok. 16 VDC, która to wartość jest niezbędna do zasilenia struktury OLED.
Do pobrania
- Nota aplikacyjna SmartSwitch LCD 64x32
- Nota aplikacyjna SmartSwitcha z OLED
- Sposób przygotowania filmów i obrazów dla SmartSwitchy
- Nota katalogowa ISC15ANP4
- Podręcznik użytkownika zestawy ze SmartSwitch LCD 64x32
- Dokumentacja produkcyjna płytki dla SmartSwitcha (Altium Designer 10)
- Broszura informacyjna o SmartSwitch
- Program do edycji obrazów dla SmartSwitchy