Mikrokontrolery Freescale dla bezpiecznych aplikacji przemysłowych

 

 

 

Firma Freescale poinformowała o rozszerzeniu swojej oferty mikrokontrolerów o rodzinę układów PXS20, która powstały w oparciu o architekturę Power Architecture. Nowa seria mikrokontrolerów jest przeznaczona do zastosowań przemysłowych, które wymagają spełnienia kryteriów bezpieczeństwa aplikacji (w tym standardów IEC61511 i IEC61508 SIL 3).

Istotną cechą mikrokontrolerów z rodziny PXS20, pomagającą spełnić wymagania bezpieczeństwa, jest redundancja zasobów wewnętrznych układów. Tak więc w strukturze mikrokontrolera zintegrowano dwa rdzenie e200 (z pamięcią CACHE, modułami MMU, VLE i FPU), jak również dwa zestawy peryferii systemowych, z których każdy zbudowany jest z bloku zegarowego, licznika Watchdog, kontrolera przerwań, licznika systemowego, modułu DMA i jednostki MPU. Dodatkowo na wyposażeniu układu znajduje się pamięć (do 1 MB Flash i do 128 kB SRAM) z mechanizmem wykrywania błędów ECC, timery, przetworniki A/C, czujnik temperatury, blok obliczania CRC, generator sygnału sinusoidalnego, interfejsy komunikacyjne (w tym UART, SPI, CAN) i wiele innych zasobów.

Zastosowanie dwurdzeniowego układu PXS20 jest lepszym rozwiązaniem niż użycie dwóch oddzielnych, jednordzeniowych układów, ze względu na prostszą budowę systemu i wynikające z tego skrócenie czasu projektowania i pisania oprogramowania, jak również ograniczenie kosztów budowy.

W celu rozwijania oprogramowania dla mikrokontrolerów PXS20, klienci mogą skorzystać z licznych dostępnych narzędzi, takich jak środowisko i kompilator dla układów wielordzeniowych firmy Green Hills Software, narzędzie do debugowania FreeMASTER i program RAppID Toolbox, który służy do konfiguracji układów Power Architecture przy wykorzystaniu graficznego interfejsu użytkownika. Dodatkowo firma Freescale przygotowała zestaw ewaluacyjny TWR-PXS2010 dedykowany dla mikrokontrolerów PXS20. Wchodząca w jego skład płytka może być niezależnym narzędziem rozwojowym, bądź też służyć jako jeden z elementów modułowej platformy Tower System firmy Freescale.

Układy z rodziny PXS20 są dostępne w obudowie QFP z 257 wyprowadzeniami. Mikrokontrolery dostosowane zostały do pracy w zakresie temperatury od -40°C do 105°C (górna granica temperatury niektórych modeli to 125°C). Ustalona przez producenta cena układów PXS20 rozpoczyna się od 6.49 USD dla zamówień w wysokości 10000 sztuk. Więcej informacji o rodzinie mikrokontrolerów PXS20 można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej firmy Freescale lub na portalu freescalewiki.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze