LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

In-Circuit Spy ICS32sx – wielofunkcyjne urządzenie kontrolno-pomiarowe

Programu analizatora stanów logicznych nie trzeba instalować na komputerze, jest on uruchamiany z pliku wsadowego (typu .bat). Ze względu na zapisywanie danych w trakcie pracy, wskazane jest skopiowanie wszystkich plików z pendriva na dysk twardy komputera. Jak wykazały testy, ścieżka dostępu nie może zawierać jednak polskich znaków, spacji itp. Przed rozpoczęciem pomiarów należy odpowiednio do potrzeb skonfigurować analizator. Od częstotliwości zegara próbkującego zależy rozdzielczość próbkowania, ale też całkowity czas rejestracji. Oba parametry są podawane w oknie konfiguracyjnym (rys. 2). Oprócz nich podawany jest również czas między impulsami próbkującymi. Optymalne parametry próbkowania można dość dokładnie ustawić korzystając z możliwości regulacji samej częstotliwości zegara oraz jej podzielnika.

 

Rys. 2. Okno ustawiania częstotliwości próbkowania

Rys. 2. Okno ustawiania częstotliwości próbkowania

 

 

Kolejnym, ważnym parametrem jest warunek wyzwalania. W oknie przedstawionym na rys. 3 ustawiana jest maska, uwzględniająca każdy z 32 sygnałów, typ zbocza (narastające, opadające), poziom (wysoki, niski). Wybranie opcji „None” oznacza  natomiast, że rejestracja będzie przebiegała natychmiast po jej uruchomieniu, bez czekania na jakikolwiek warunek wyzwalający. W tym oknie brakuje trochę przycisku odłączającego („odptaszkowującego”) wszystkie bity, ale efekt ten można uzyskać wprowadzając maskę o wartości 0. Dodatkowym rozszerzeniem możliwości analizatora jest licznik warunku wyzwolenia.

 

Rys. 3. Okno ustawiania warunku wyzwalania

Rys. 3. Okno ustawiania warunku wyzwalania

 

 

Przed rozpoczęciem pomiaru należy jeszcze odpowiednio usytuować moment wyzwalający w buforze rejestracji. Regulacji dokonuje się przesuwając suwak umieszczony na tle symbolicznego bufora. Wybranie chwili wyzwolenia w końcowej części bufora oznacza, że na ekranie zostanie wyświetlona historia zdarzeń przed wyzwoleniem. Umieszczenie suwaka w początkowej części bufora spowoduje wyświetlenie zdarzeń zarejestrowanych po wyzwoleniu (rys. 4).

 

Rys. 4. Okno ustawiania momentu wyzwalającego

Rys. 4. Okno ustawiania momentu wyzwalającego

 

 

Rozpoczęcie pomiaru następuje po naciśnięciu przycisku Start. W oknie konsoli pojawią się komunikaty związane z aktualnie wykonywanymi zadaniami, a na tle przebiegów zostanie wyświetlone okno postępu pomiaru (rys. 5). Po wypełnieniu bufora, na ekranie pojawią się aktualne wykresy będące graficzną wizualizacją jego stanu.

 

Rys. 5. Okno postępu pomiaru

Rys. 5. Okno postępu pomiaru

 

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!