Wydajniejsze układy dsPIC33E i PIC24E

Microchip poinformował o zwiększeniu wydajności rdzeni w kontrolerach sygnałów cyfrowych dsPIC33E  i mikrokontrolerach PIC24E  z 60 MIPS do 70 MIPS. W nowych układach zintegrowano pamięć Flash o pojemności do 536 kB oraz pamięć RAM o pojemności do 52 kB. Układy te cechują się zwiększonymi możliwościami operowania portami wejścia/wyjścia, ponadto są wyposażone w interfejs USB 2.0 OTG, rozszerzony kontroler sterowania pracą silnika, grafiki, dźwięku oraz mają możliwość pracy jako proste systemy czasu rzeczywistego.  Dodatkowo firma Microchip włączyła do tej rodzimy nowe 64-wyprowadzeniowe układy bez interfejsu USB, a kompatybilne z wszystkimi układami z serii dsPIC33F i PIC24H/PIC24F.

Inżynierowie zajmujący się oprogramowaniem sprzętu mają do dyspozycji szereg bibliotek pozwalających na implementację rozwiązań z zakresu ekranów dotykowych korzystając z technologii  mTouch, mowy, komunikacji (USB-OTG, CAN, Ethernet), sterowania silnikami, SMPS i obróbki sygnałów audio. Dostępne są również narzędzia sprzętowe. Należą do nich między innymi zestaw dsPIC33E USB Starter Kit i PIC24E USB Starter Kit, oba w cenie 65 USD. Zestawy te mogą działać autonomicznie, bądź zostać dołączone do płytki Multimedia Expansion Board.

Nowe układy z serii dsPIC33E i PIC24E są dostępne w obudowach z 64 wyprowadzeniami QFN i TQFP, ze 100 wyprowadzeniami w TQFP, ze 121 wyprowadzeniami w obudowie BGA, zaś 144 wyprowadzenia będą mieć układy w standardzie LQFP i TQFP. Ceny układów zaczynają się od 4.98 USD przy zamówieniach 10000 sztuk. Więcej informacji na temat nowych kontrolerów sygnałów cyfrowych dsPIC33E  i mikrokontrolerów PIC24E można znaleźć na stronie internetowej firmy Microchip.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze