Nowe, tanie mikrokontrolery Freescale Kinetis o bardzo niskim poborze mocy

 

 

 

Firma Freescale Semiconductor poszerza swą ofertę 32-bitowych mikrokontrolerów Kinetis opartych na rdzeniu ARM Cortex-M4, o 60 nowych układów z najtańszego segmentu cenowego, próbki których pojawią się na początku roku 2012. Układy stanowią kontynuację rodzin Kinetis K10 oraz K20 i charakteryzują się najmniejszym poborem mocy spośród wszystkich istniejących dotychczas mikrokontrolerów Kinetis, pobierając tylko 630 uA prądu przy taktowaniu 4 MHz w trybie oszczędzania mocy, co daje około 160 uA / MHz. W trybie o najniższym poborze mocy, układy zużywają tylko 40 nA, co w połączeniu z wieloma opcjami zmniejszenia poboru mocy pozwala użytkownikowi znacząco wydłużyć czas pracy na baterii. Te proste 32-bitowe mikrokontrolery łączą wiele zintegrowanych funkcji w niewielkim układzie, dzięki czemu nadają się doskonale do zastosowań, w których miejsce i koszty są ograniczone.

Nowe układy z rodzin K10 i K20 oparte na rdzeniu ARM Cortex-M4 oferują od 32 kB do 128 kB pamięci Flash w obudowach QFN 5 mm x 5 mm (32 nóżki) lub LQPF (64 nóżki). Urządzenia zostały stworzone przy użyciu innowacyjnej technologii Freescale TFS (Thin Film Storage) – pamięci Flash wykorzystującej cienką (90nm) warstwę o niskiej upływności. Ponadto mikrokontrolery mogą korzystać z 32 kB opcjonalnej pamięci FlexMemory (2 KB EEPROM) i cechują się krótkim czasem budzenia. W zależności od modelu  dostępne są rozmaite peryferia, wśród których znajduje się 16-bitowy przetwornik ADC, kontroler USB On-The-Go pełnej szybkości z darmowym stosem programowym, energooszczędny interfejs wykrywania dotyku oraz kilka układów czasomierzy, komunikacji i kontroli ogólnego przeznaczenia. Mikrokontrolery mogą pracować z częstotliwością do 50 MHz.

Układy nadają się do wielu zastosowań, w tym jako moduły wejścia/wyjścia do automatyki przemysłowej, przenośne urządzenia medyczne, mikrofony USB i zestawy słuchawkowe dla graczy, jak również do inteligentnych systemów elektroenergetycznych wymagających odpowiedniej mocy obliczeniowej i niskiego zapotrzebowania na energię.

Rodziny K10 oraz K20 mają pełne wsparcie w postaci różnorodnych narzędzi 32-bitowych, włączając w to pakiet MQX RTOS i inne oprogramowanie autorstwa Freescale, CodeWarrior dla mikrokontrolerów z programem Processor Expert i darmowy stos USB. Wsparcie dla Kinetis ze strony ARM będzie się rozwijało wraz ze wspomaganiem rodzin układów K10 oraz K20 przez IAR System, Keil, Green Hills Software, Atollic, otwarte narzędzia GNU i kilka innych. Zestaw demonstracyjny oparty na systemie Freescale Tower – modularnej platformie projektowej mającej na celu zmniejszenie kosztów i czasu wprowadzania urządzenia na rynek – jest planowany na pierwszy kwartał 2012.

Freescale planuje rozpoczęcie dostaw próbek nowych urządzeń dla klientów w czwartym kwartale 2011, a układy będą dostępne w sprzedaży na początku roku 2012. Ceny zaczynają się od 99 centów przy zamówieniach 10000 sztuk.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze