Wydajna przetwornica step-down w małej obudowie

 

 

 

LTC3600 to nazwa nowego modelu synchronicznej przetwornicy obniżającej napięcie firmy Linear Technology. Układ cechuje się wydajnością prądową do 1.5 A. Zakres dopuszczalnych napięć wejściowych wynosi od 4 do 16 V, co predysponuje układ do współpracy z bateriami litowo-jonowymi oraz do zastosowania w układach zasilających typu Point-of-Load. Napięcie wyjściowe jest ustawialne w zakresie 0 V – Vzas-0.5 V, czyli prawie rail-to-rail. Możliwość obniżenia napięcia do zera pozwala na odłączenie pojedynczych gałęzi systemu zasilania w razie potrzeby. Przetwornica LTC3600 ma zintegrowane N-kanałowe tranzystory MOSFET mocy i osiąga sprawność do 96%.

Wbudowane precyzyjne prądowe źródło odniesienia 50 µA (+/-1%), wyprowadzone na nóżkę ISET pozwala na ustawianie napięcia wyjściowego przy pomocy pojedynczego rezystora zewnętrznego. Napięcie wyjściowe jest podawane wprost na wzmacniacz błędu i wyrównywane z napięciem na nóżce ISET. Taka konstrukcja pozwala też na zrównoleglenie i ustawianie napięcia wyjściowego dla kilku przetwornic na raz za pomocą pojedynczego rezystora. Dzięki pracy w trybie prądowym dobrze radzi sobie z nagłymi zmianami prądu obciążenia.

Częstotliwość przełączania można synchronizować z zewnętrznym zegarem lub ustawić w zakresie 200 kHz – 4 MHz. Wysoka częstotliwość przełączania pozwala na zastosowanie niewielkich indukcyjności SMD. W połączeniu z niewielkimi obudowami DFN-12 (3 mm x 3 mm) i MSOP-12, w których układ jest dostępny, daje to znaczne oszczędności miejsca na płytce drukowanej. Przetwornica może pracować w temperaturach z zakresu -40 – +125°C. Producent ustalił cenę układu na 2.80 USD za sztukę przy zamówieniach hurtowych w wysokości 1000 jednostek. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

O autorze