Energooszczędna linia mikrokontrolerów MSP430 Wolverine

Firma Texas Instruments zapowiedziała w najbliższych miesiącach wprowadzenie do produkcji pierwszej linii mikrokontrolerów opartych na platformie nazwanej Wolverine. Nowa seria będzie należała do rodziny 16-bitowych układów MSP430 i ma się cechować najniższym na rynku mikrokontrolerów zużyciem energii.

Platforma Wolverine jest oparta na trzech należących do TI technologiach. Pierwszą jest technologia produkcji 130 nm skutkująca bardzo niskimi upływnościami (130 nm Ultra-low leakage process), którą TI wypracowała sobie przez lata badań. Druga, obecna w układach TI już od jakiegoś czasu to FRAM (link1, link2). Jest to nieulotna pamięć stanowiąca alternatywę dla pamięci Flash i cechująca się niższym zużyciem energii, szybszym zapisem oraz większą liczbą możliwych cykli odczytu-zapisu, okupując to niższą gęstością upakowania i wyższą ceną. Trzecim filarem platformy Wolverine jest wykorzystanie przy jej projektowaniu architektury MSP430, rozwijanej od ponad 10 lat i cechującej się niskim zużyciem energii. W połączeniu z inteligentnym zarządzaniem zasilaniem modułów mikrokontrolera nazwanym Adaptive Power Gating oraz adaptującym się do obciążenia wbudowanym stabilizatorze LDO uzsykano układ o niespotykanie niskim zapotrzebowaniu na energię.

Producent zapowiada, że mikrokontrolery Wolverine osiągną zużycie energii zredukowane o ponad 50% w stosunku do liderów rynku w tym zakresie, a na poparcie tej tezy podaje zużycie prądu, mające wynosić 360 nA w trybie standby i 100 µA/MHz przy aktywnej pracy. Jako przykład energooszczędnego peryferium podawany jest z kolei zoptymalizowany, 12-bitowy przetwornik A/C, pobierający 75 µA prądu.

Pierwszymi układami opartymi na platformie Wolverine będzie seria MSP430FR58xx, która ma być dostępna w czerwcu bieżącego roku.

Producent szumnie ogłasza, że tak energooszczędne mikrokontrolery mogą pozwolić na projektowanie urządzeń przenośnych pracujących całe swoje „życie” na jednej baterii, a w połączeniu z ogniwami fotowoltaicznymi – także zupełnie pozbawionych baterii, co otwiera wiele nowych perspektyw projektowych i aplikacyjnych. Jest to wspaniała wizja, ale na jej realizację będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Szczegóły można znaleźć w oficjalnej nocie prasowej producenta oraz w multimedialnej prezentacji promocyjnej.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze