Komplementarne układy do bezprzewodowego przesyłu energii firmy IDT

 

IDTP9030 oraz IDTP9020 to nazwy nowych układów nadajnika i odbiornika energii firmy Integrated Device Technology, służących do realizacji bezprzewodowego ładowania i zasilania urządzeń. Są to pierwsze na rynku jednoukładowe rozwiązania o tej funkcjonalności.

Układy są zgodne ze standardem Qi stworzonym przez WPC (opisanym poniżej), ale pozwalają też na pracę w opracowanych przez producenta, dających szersze możliwości trybach. Wbudowany detektor protokołów pozwala na dynamiczne, niewidoczne dla użytkownika przełączanie między trybami pracy. W trybie Qi maksymalna transmitowana moc to 5 W, natomiast w trybach producenta – do 7.5 W. Sprawność systemu składającego się z obu układów wynosi ponad 73%.

Układy wyposażone są także w mechanizm wykrywania obcych obiektów (Foreign Object Detection) oraz zabezpieczenia termiczne, nadprądowe i napięciowe. Odbiornik jest też wyposażony w adapter USB, pozwalający na ładowanie przez USB, gdy nie ma możliwości ładowania bezprzewodowego.

Bardzo istotne są też wymiary obudów układów, mających przecież znaleźć zastosowanie w urządzeniach mobilnych. Wynoszą one odpowiednio: 6 x 6 mm (48-TQFN) i 7 x 7 mm (56-TQFN).

Producent ustalił cenę sowich nowych produktów na 4.70 USD w przypadku nadajnika IDTP9030 i 3.60 USD dla odbiornika IDTP9020. Ceny obowiązują dla zamówień w wysokości 10000 sztuk. Szczegółowe informacje na temat nowych układów firmy Integrated Device Technology można znaleźć na stronach producenta (IDTP9030, i IDTP9020).

Bezprzewodowe zasilanie jest technologią rozwijaną aktywnie przez konsorcjum WPC (Wireless Power Consotrium), zrzeszające kilkadziesiąt firm i organizacji i doczekało się pierwszej standaryzacji, nazwanej Qi (wym. „czi”). Opisuje ona technikę bezprzewodowego przesyłu małych mocy (zdefiniowanych jako od 0 do 5 W), a w przygotowaniu jest standard dotyczący średnich mocy (do 120 W). Szczegóły, a także filmiki promocyjne dotyczące Qi można znaleźć na stronie konsorcjum.

 

 

O autorze